Stupnice

Moderátor: Moderators

Stupnice

Příspěvekod Maky » pon čer 05, 2006 20:24

Ahoj partaci!!!!!

Chcel by som sa spytat na stupnice..potreboval by som vediet ak mam nieaky ten song s niekych akordov aku stupnicu potom pouzit.Ide mi hlavne ,aby som si vedel zvolit spravnu stupnicu v danej pesnicke.Ten princip....Rad solujem a myslim,ze by mi to dost pomohlo...No mozno to tu uz raz bolo ...ale co uz.....dikes
Maky

Příspěvekod Lord Jamess » pon čer 05, 2006 21:37

boo to tu aj stokrat, ale konecne sa aj aj mozem k tomu vyjadrit:) zacal som sa ucit mody, a tie mi pomahaju celkom dost, je ich dokopy7 ak sa nemylim...(mam na mysli teraz klasicke grecke, ziadne bluesacke mody aelbo jazzacke)...no a pentatonika maj a min je samozrejmost, takze o tom nerozpravam
It's much easier to believe in a greater being than to believe in yourself.
Lord Jamess

Příspěvekod thomass » pon čer 05, 2006 22:04

podla mna su mody hlupost ako taka, nieto este pre zaciatocnika...na tvojom mieste by som sa skor naucil par zakladnych rozkladov akordov..durove, molove, dominantne..potom ani nemusis vediet v akej tonine je dana vec, staci si pozriet jednotlive akordy a improvizujes...

ale ok, zober si napriklad zakladnu progresiu

Dm7 - G7 - Cmaj7

ako zistis v akej tonine sa nachadza...MUSIS vediet, ake akordy sa nachadzaju na jednotlivych stupnoch durovej (ionskej) stupnice v kazdom pripade...v C by to bolo

Cmaj7 - Dm7 - Em7 - Fmaj7 - G7 - Am7 - H7b5 - Cmaj7

...tieto akordy vznikaju na akejkolvek durovej stupnici..cize napriklad v D dur by bol na druhom a tretom stupni opat molovy akord (ibaze nie Dm7 a Em7 ale Em7 a F#7), obdobne by na piatom stupni v D dur bol znova dominantny akord, lenze nie G7 ale A7...
...Ak sa vratim k tej progresii akordov Dm7 - G7 - Cmaj7, je vidno ze vsetky akordy patria do toniny C dur (Dm7 je II., G7 je V., Cmaj7 je I. stupen), cize je zrejme ze tato progresia bude v tonine C dur...

...no z tohoto vsetkeho vyplyva ze do tejto progresie mozes hrat na vsetky tri akordy stupnicu C dur, pretoze vsetky tri akordy su sucastou C durovej toniny..
..na vsetky akordy mozes hrat aj C durovu pentatoniku (pretoze durova pentatonika je v podstate zjednodusenim durovej stupnice..cize to by ti tam tiez sedelo)
...teoreticky mozes taktiez hrat A mollovu pentatoniku, pretoze ta taktiez obsahuje len urcite tony C dur stupnice (A-C-D-E-G-A)
...dalej mozes hrat rozklady jednotlivych akordov...
...mozes hrat aj po modoch, ale to je na dlhsie...
:P
Furch S-21 CR
Yamaha 312-II Pacifica
Peavey Classic 30
Marshall MG 15 DFX
In The Deep Shade
thomass

Příspěvekod Lord Jamess » pon čer 05, 2006 22:11

ja len taky dodatok, ionovy mod je major(dur) stupnica ;)
Naposledy upravil Lord Jamess dne pon čer 05, 2006 22:35, celkově upraveno 1
Lord Jamess

Příspěvekod neiitik » pon čer 05, 2006 22:17

Neber to ako pravidlo ale skor ako pomocku, vsimaj si ktorym akordom pesnicka zacina alebo konci, vecsinou ide o toniku ktora ti povie aku stupnicu pouzit ci Cdur alebo Gdur.. ale nemusi to byt tak

Dalsia taka vec je:napis si ake tony obsahuju vsetky akordy v pesnicke a vsimaj si hlavne kriziky a becka...

Inac myslim ze nejake obecne pravidlo na to neexistuje, su pesnicky pri ktorych si z jednou stupnicou nevystacis, napriklad Satrianiho aplikovanie pitch axis teorie..

Najlebsie je vsak drtit stupnice po celom hmatniku hore a dole a akosi sa ti to uz potom dostane do ucha a do ruk samo
P.S.: Ako som vela krat pisal niesom velmi zbehli v teorii takze ak som nieco zvoral tak ma opravte ;-)
shutdown -h now
neiitik

Příspěvekod neiitik » pon čer 05, 2006 22:19

hups to ste ma predbehli.. kym som zosmolil tych par riadkov :lol: :lol: :lol:
shutdown -h now
neiitik

Příspěvekod thomass » pon čer 05, 2006 22:26

Lord Jamess píše:ja len taky dodatok, ionovy mod je minor(dur) stupnica ;)

prosim? to si sa nejako poplietol...ionsky mod je v podstate zakladna durova stupnica cize C ionska = C durova (C-D-E-F-G-A-H-C)...
Furch S-21 CR
Yamaha 312-II Pacifica
Peavey Classic 30
Marshall MG 15 DFX
In The Deep Shade
thomass

Příspěvekod Lord Jamess » pon čer 05, 2006 22:34

Lord Jamess píše:ja len taky dodatok, ionovy mod je major(dur) stupnica ;)
pardon, preklep, uz som to napravil :)
Lord Jamess

Příspěvekod Lord Jamess » pon čer 05, 2006 22:41

este k tym modom, mozno sa zdaju byt zdlhave a tazke a blbe a useless, ale nie je tomu tak, v Total Guitar vysiel pekny clanok kde satriani vyvetluje mody, a venuje sa hlavne ionickemu, lydickemu a mixolydickemu...po precitani clanku chapem ze za tym nie je ziadna veda ani nic krkolomneho ako to vela ludi vidi....
Lord Jamess

Příspěvekod maio » úte čer 06, 2006 08:44

neiitik :,,Najlebsie je vsak drtit stupnice po celom hmatniku hore a dole "

No a to je presne to co ti mody daju, stupnicu po celom hmatniku bez toho aby si v rychlosti rozmyslal co presne za radu tonov v momente zahrajem, kazdy ma v danej stupnici specificku farbu a je na tebe, ktory si do sola vyberes a veta ,,podla mna su mody hlupost ako taka" je pre mna dost divna....a ked mi niekto povie, ze nabiflis sa mody a nevies co hras je rovnako blbost lebo vzdy musis vediet odkial ten mod hrat budes a postupne sa ti tony na hmatniku nenutene dotanu do hlavy...

prave vcera som si nasiel na nete prvy krat na nete c-dur bluesovu stupnicu (c,dis,f,fis,g,ais) nasiel som si tam 6 modov, ktore som si vyznacil a naucil sa prstoklad...posuvanim tychto modov hram vsetky stupnice v blues-e...tak vo co go? bez modov si to neviem predstavit je to podla mna najvacsia pomocka...
maio

Příspěvekod midlo » úte čer 06, 2006 11:36

No vidim, ze sa tu objavuju nove bajky, tak ich idem vyvratit..
Mod nie je to, ze v C dure si zahras Cdur, ale zacnes od D. To nie je mo, to je obycajny C dur. Celkova problematika nastava, ked niekto vysvetluje mody ako stupne durovej stupnice, co je v podstate pravda ale 99percent ludi si to zle vysvetli. V modoch ide o to, aby si napriklad to D citil ako primu, cize toniku. V takomto pripade ma s c durom spolocne len to, ze obsahuje rovnake tony, ale intervalove vztahy su celkom odlisne a tym padom aj cela "nalada " toho ktoreho modusu.
Pravdou ostava, ze 90percent muzikantov mody NIKDY nepochopi, preto by som aj vam odporucal, aby ste sa nimi zbytocne nezatazovali a nevysvetlovali ich zle svojim kolegom a tym dalej sirili rozne legendy a povery... S dur-molovym si vystacite na celej svojej hudob. kariere. Predpokladam, ze vacsina z vas nema zvladnute ani to. Trosku pentatoniky pomoze a miestami mixolydicka (u pokrocilejsich) sa obcas vyskytne. Najprv si zvladnite toto na 100pro a potom sa pustajte do zlozitejsich veci.
Lord - plati to hlavne pre teba. Hras asi prvy rok alebo druhy a uz sa zaoberas modmi.. To jak keby si chcel v prvom rocniku matematiky robit rez kocky a este nevies narysovat ani stvorec...
midlo

Příspěvekod maio » úte čer 06, 2006 12:18

nemyslim, ze by sa to nemal ucit, len mat niekoho kto mu to dobre vysvetli ale to je jedno.ucim sa tiez necely rok a co?..ja som len hovoril ako sa daju mody vyuzit co sa tyka orientacie na hmatniku...to co hovoris o tonike to je urcite pravda, ale myslim si, ze je podla kazdeho citenia aky mod tam supne napr. ked hram v hmol tak skusim dorsky/ zvacs.6/,aiolsky alebo frigicky/mala2/ a bude sa tam viac hodit ako ionsky alebo mixolidicky /dur-interval/...

co tomu snad zle chapem alebo co?inac midlo ty robis presny opak, praveze by sa zacinajuci mali zaujimat o mody to je to korenie v hudbe a nie ho poslat do p...nechapem preco si taky arogantny,uz len z tvojho pristupu by som ta o radu nikdy neziadal...genius :roll:
Naposledy upravil maio dne úte čer 06, 2006 12:28, celkově upraveno 2
maio

Příspěvekod Lord Jamess » úte čer 06, 2006 12:24

midlo - ano hram ani nie rok, ale je to v tom clanku pkene vysvetlene a mozno neveris, ale naozaj tomu rozumiem :) chapem asi preco mi neveris, ale tonechajme uz tak :) a nezabudaj za zalezi od kazdeho zvlast ako sa kto uci a komu co ide lahsie ;)
Lord Jamess

Příspěvekod midlo » úte čer 06, 2006 14:33

Maio a Lord: snazil som sa vam polopatisticky vysvetlit, ze to cim sa tu zaoberate, nie su vobec mody a ze tym zbytocne teraz stracate cas. Nepovedal som ze je to neuzitocna vec, ale ze vacsina ludi si mysli ze tomu rozumie a pritom cely cas hraju len durove stupnice, co vy obidvaja robite. Modalite je o tom, kde das toniku, nie ktorym stupnom zacnes a vtom je sakra rozdiel..
Maio: Nemyslim si zeby som bol arogantny, ale teraz bude-> ze ty nevies co to je to mi je uplne jedno, ale nerozsiruj svoje mylne DOMNIEKY dalej a neplet hlavy ludom kt si prisli precitat fundovane rady...
midlo

Příspěvekod maio » úte čer 06, 2006 15:00

ok midlo ja to berem...proste sa mi zdala tvoja odpoved o nicom/arogantna/...to nebola rada...preco do prdele, ked sa tu rozoberaju temy, ktore fakt niekedy nemaju hlavu ani patu a podobaju sa skor chatu poctom odpovedi ktore sa dokopy neskladaju z viac ako 2,3 slov, je vsetko ok a ked ide o vcelku dobru, vaznu temu ktora tu snad ani nebola, tak len preficis s tym, ze radej to zatial nerieste, berete to z nespravneho konca, nechapete tomu a aj tak to nevyuzijete...tak sa vykasli na to a hod sem nieco o tej tonike/ modoch nejaky priklad alebo proste nieco comu sa da povedat RADA, tym nechcem povedat, ze ich tu nemas dost...myslim , ze je tu dost ludi vratane mna, ktory maju zaujem tomu pochopit aj z tvojho pohladu...a ked nie tak nie, kaslime na to a pome ohovarat TOKIO HOTEL...
maio

Příspěvekod styrioci » úte čer 06, 2006 17:11

dobry postreh...fakt by sa zisla nejaka odpoved, co by nam aj nieco dala a vysvetlila...keby sa midlo-vi chcelo mohol by sa toho ujat :wink: vyzera, ze ma v teorii celkom jasno alebo teda jasnejsie ako vacsina ucastnikov tohto fora, vratane mna :oops:
Obrázek
styrioci

Příspěvekod much » úte čer 06, 2006 18:40

ono je to v podla mna dost tazke vysvetlit pretoze ak to ma clovek pochopit, chce to urcitu prax v beznej improvizacii v dure alebo v mole. Ide o to ze tonika ma svoju ulohu nie len ako prvy ton stupnice, ale aj ako ton ktory je urcitym sposobom aj zakladny pri pouzivani tejto stupnice. Kazdy pozna Knockin on heavens door. Pekny priklad pesnicky v ktorej sa soluje v G dure, kedze akordy su G,D,C. Ide o to ze niekto by si mohol mysliet ze sa da povedat ze Slash tam soluje vlastne aj v E-mole, kedze G dur a E mol su paralelne a maju tie iste tony, alebo ze ked urobi postup co ja viem od H k D tak vlastne pouzil H lokrjsku stupnicu....no mozno pouzil ten postup ale to neznamena ze "v nom soluje". Odporucam naucit sa to solo a vsimnut si, akym sposobom v nom znie ton G, cize tonika. Je to ton, ku ktoremu sa ako keby vsetko vracia, ked to budete hrat a pocuvat, vsimnete si akym sposobom je ten ton "zakladny" pre tu stupnicu. No a to je tonika, tusim sa tomu hovori staticky ton. Vsimnite si potom solo v nothing else matters, ktore je v E mole a pocuvajte "kvalitu" tonu E a to ako sa k nemu vsetko vracia....skuste si zasolovat na tie akordy a zistite ze vas to k tomu tonu stale taha. Proste aj ked je to "ta ista' stupnica ako G dur , uz tym zakladnym tonom nie je G, ale zrazu je to E...Nalada je ina.
V beznej rockovej hudbe sa ani ine mody nezvyknu pouzivat, okrem este mixolydickej, ktora sa pouziva v bluese pri dominantnych akordoch, co je napriklad E7. teda pouzijeme E,Fis,Gis,A,H,Cis,D....vsimnime si ze podla predznamenani by to bola stupnica A dur, alebo Fis mol....ale naldaou bude ina....jej tonika nie je A ani Fis, ale E....
A tak je to s kazdym modom...ide o to ze v praxi je najlahsie naucit sa najprv hrat na tych beznych az potom skusat hrat tie menej bezne...treba mat dokonale zvladnute hranie v dure a mole a pocut co tam robi ta tonika a potom prejst na hranie kde ta tonika je inde....problematikou modou sa celkom obsirne zaoberal gambale ale uz neviem ako sa volala ta jeho publikacia
Tady jede chaozz:P
much

Příspěvekod much » úte čer 06, 2006 18:46

much píše:ono je to v podla mna dost tazke vysvetlit pretoze ak to ma clovek pochopit, chce to urcitu prax v beznej improvizacii v dure alebo v mole. Ide o to ze tonika ma svoju ulohu nie len ako prvy ton stupnice, ale aj ako ton ktory je urcitym sposobom aj zakladny pri pouzivani tejto stupnice. Kazdy pozna Knockin on heavens door. Pekny priklad pesnicky v ktorej sa soluje v G dure, kedze akordy su G,D,C. Ide o to ze niekto by si mohol mysliet ze sa da povedat ze Slash tam soluje vlastne aj v E-mole, kedze G dur a E mol su paralelne a maju tie iste tony, alebo ze ked urobi postup co ja viem od H k D tak vlastne pouzil H lokrjsku stupnicu....no mozno pouzil ten postup ale to neznamena ze "v nom soluje". Odporucam naucit sa to solo a vsimnut si, akym sposobom v nom znie ton G, cize tonika. Je to ton, ku ktoremu sa ako keby vsetko vracia, ked to budete hrat a pocuvat, vsimnete si akym sposobom je ten ton "zakladny" pre tu stupnicu. No a to je tonika, tusim sa tomu hovori staticky ton. Vsimnite si potom solo v nothing else matters, ktore je v E mole a pocuvajte "kvalitu" tonu E a to ako sa k nemu vsetko vracia....skuste si zasolovat na tie akordy a zistite ze vas to k tomu tonu stale taha. Proste aj ked je to "ta ista' stupnica ako G dur , uz tym zakladnym tonom nie je G, ale zrazu je to E...Nalada je ina.
V beznej rockovej hudbe sa ani ine mody nezvyknu pouzivat, okrem este mixolydickej, ktora sa pouziva v bluese pri dominantnych akordoch, co je napriklad E7. teda pouzijeme E,Fis,Gis,A,H,Cis,D....vsimnime si ze podla predznamenani by to bola stupnica A dur, alebo Fis mol....ale naldaou bude ina....jej tonika nie je A ani Fis, ale E....
A tak je to s kazdym modom...ide o to ze v praxi je najlahsie naucit sa najprv hrat na tych beznych az potom skusat hrat tie menej bezne...treba mat dokonale zvladnute hranie v dure a mole a pocut co tam robi ta tonika a potom prejst na hranie kde ta tonika je inde....myslim si ze to chcel povedat Midlo ked to neodporucal zaciatocnikom....chapat sa tomu da dobre az ked vieme co to vlastne je ta tonika a ako funguje ..problematikou modou sa celkom obsirne zaoberal gambale ale uz neviem ako sa volala ta jeho publikacia
much

Příspěvekod much » úte čer 06, 2006 18:47

hups sorry.... jivo prosim zmaz to nejak som to chcel upravit a som sa citoval tusim :D
much

Příspěvekod Maky » úte čer 06, 2006 18:56

much píše:ono je to v podla mna dost tazke vysvetlit pretoze ak to ma clovek pochopit, chce to urcitu prax v beznej improvizacii v dure alebo v mole. Ide o to ze tonika ma svoju ulohu nie len ako prvy ton stupnice, ale aj ako ton ktory je urcitym sposobom aj zakladny pri pouzivani tejto stupnice. Kazdy pozna Knockin on heavens door. Pekny priklad pesnicky v ktorej sa soluje v G dure, kedze akordy su G,D,C. Ide o to ze niekto by si mohol mysliet ze sa da povedat ze Slash tam soluje vlastne aj v E-mole, kedze G dur a E mol su paralelne a maju tie iste tony, alebo ze ked urobi postup co ja viem od H k D tak vlastne pouzil H lokrjsku stupnicu....no mozno pouzil ten postup ale to neznamena ze "v nom soluje". Odporucam naucit sa to solo a vsimnut si, akym sposobom v nom znie ton G, cize tonika. Je to ton, ku ktoremu sa ako keby vsetko vracia, ked to budete hrat a pocuvat, vsimnete si akym sposobom je ten ton "zakladny" pre tu stupnicu. No a to je tonika, tusim sa tomu hovori staticky ton. Vsimnite si potom solo v nothing else matters, ktore je v E mole a pocuvajte "kvalitu" tonu E a to ako sa k nemu vsetko vracia....skuste si zasolovat na tie akordy a zistite ze vas to k tomu tonu stale taha. Proste aj ked je to "ta ista' stupnica ako G dur , uz tym zakladnym tonom nie je G, ale zrazu je to E...Nalada je ina.
A tak je to s kazdym modom...ide o to ze v praxi je najlahsie naucit sa najprv hrat na tych beznych az potom skusat hrat tie menej bezne...treba mat dokonale zvladnute hranie v dure a mole a pocut co tam robi ta tonika a potom prejst na hranie kde ta tonika je inde....problematikou modou sa celkom obsirne zaoberal gambale ale uz neviem ako sa volala ta jeho publikacia

Takze sa to dajak odvozuje od zakladnych tonov...?Kde by som mohol najst alebo ako zistim,ze su to zakladne tony?Su nieake linky na nete o tom?Som dajak mimo este stale :D Zrobil som chybu,ze som sa neucil teoriu alebo ze som nechodil na Zus-ku...ale co uz
Maky

Další

Zpět na Archiv