2x12` vs. 4x12`

Moderátor: Moderators

Příspěvekod MageZ » pon led 09, 2006 18:49

Amen.

Mam najradsej, ked sa kapela vypeckuje tak, ze podiovka prerevuje PA a potom ... spolu s obecenstvom na zvuakra....nech zije profesionalita...
diskofil
MageZ

Příspěvekod telcontar » stř led 11, 2006 16:25

v podstate to patri do temy (kedze ma predchadzajuce prispevky utvrdili v rozhodnuti obstarat si 2x12' box)
aky je optimalny vyokn boxu 2x12' ked vlastnim 40W celolampu?(a nech su aj hlava aj box pekne "osolene")?
telcontar

Příspěvekod Predator » stř led 11, 2006 18:30

Ja by som to videl na dva repráky 12" výkonovo okolo 25-30W, predsa len, určitú malú rezervu treba necha. Celestion Vintage 30 by bola dobrá voľba. Aj práve akurát rezervy, aj sa dobre nakàmia, aj slušne hlasno zahrajú, aj to bude tá farba zvuku ako má by. Dávaj bacha na impedanciu, tá aby sedela, lebo inak zničíš repráky aj lampáč.

A skrinku zober každopádne uzavretú, nech to dobre zaberá v spodkoch. Zo smerovosti si nič nerob, je podstatne menšia ako u 1x12, a ak to postavíš na nejakú krabicu (ideálny je trebárs nejaký flightcase od časti P.A), väčšiu stoličku alebo dva rekesy od piva, tak ti to nebude hra do nôh a budeš sa poču podobne ako z 4x12.
Predator

Příspěvekod Blaze » stř led 11, 2006 23:47

Predator celestion vintage je60W. ked chce chalan 25W nech kupi greenbacky.

:twisted: let there be rock! :twisted:
Blaze

Příspěvekod Predator » čtv led 12, 2006 06:17

Sa mi marí, že aj vintage 30 sa robili, ale možno sa mýlim ... greenbacky majú trochu inú farbu zvuku, sú mäkkšie, neviem, či by na metal bol s greenbackami spokojný, tie sú skôr na blues a 70. roky.
Predator

Příspěvekod Predator » čtv led 12, 2006 06:23

Nedalo mi a pozrel som google - vintage 30 majú fakt 60W ... nechápem, prečo ich potom takto označujú?

Podľa mňa by mohol by, ako tak pozerám na charakteristiku, spokojný s Celestion G12H - má to zvuk niečo medzi greenbackom a vintage 30, je s výkonom 30W a určite by z toho dostal hutný metal, aj by sa to dobre nakàmilo.
Predator

Příspěvekod Madcult » čtv led 12, 2006 11:22

Nahodil som tu podobnu temu nevsimol som si tuto. Takze riesim podobny problem mam hlavu Peavey 6505 a chcem k tomu bednu. Nehram ziadne giga koncerty takze si myslim ze by mi stacila 2x12. Je to lepsie pre hlavu?Nestratim vela kvality na zvuku oproti 4x12?A este by ma zaujimalo ktora bedna od Marshalla 2x12 je najlepsia. Hram daky Metal-core:)
Madcult

Příspěvekod jivo » čtv led 12, 2006 14:53

madcult: az teraz som si vsimol tvoj prispevok do tejto temy. na metalcore by sa ti pravdepodobne hodili najviac vintage 30 reparky, ktore su najcastejsou volbou pre metal. dobre vsak mozu byt aj freenbacky alebo g75t. na tvojom mieste by som sa poobzeral po 2x12 Mesa Boogie bedni s vin30 reprakami, taku hadam zozenies za 20 a uvidis, ze budes spokojny :wink:
My gear rulez. Your gear sucks. :D
Les Paul + Marshall = ROCK !!!
Powered by Peavey and Mesa/Boogie amplification.
jivo

Příspěvekod Predator » čtv led 12, 2006 15:07

Dovolím si oponova. K Peavey jedine Peavey bedňa so Sheffieldami! Viem napríklad, že s 5150 znie výborne 5150 box, ale keď ten zosík vymeníš za Marshall JCM900 a necháš Peavey box, začne to by moc upišané ako vàtačka. Proste výrobca pri konštrukcii ráta, s čím to má hra, a podľa toho je riešený výstupák koncových lámp a vôbec celé zapojenie. Proste podľa boxu je naladený aj zosík.

5150 s napr. Marshall boxom by znela dos tupo, mierne "pod dekou". Ako sa bude správa s Mesa boxom, to si netrúfam odhadova .... možno dobre, možno nie.
Predator

Příspěvekod Blaze » čtv led 12, 2006 16:26

jivo: mesa bedna 2x12 svintage 30 za 20litrov?
tak to mi daj vediet odkial si zihnal ten cennik
ved marshall 1936 s celestion g12T, tkore su tusim o 600sk na jeden reprak lacnejsie v porovnani s vintage /teda o 1200sk menej/ stoji ta bedna 15/16papierov.
pochybujem ze mesa robi bednu s vintage 30 za 20papierov.

let there be rock :twisted:
Blaze

Příspěvekod daredevil » čtv led 12, 2006 20:48

rectifier bedna 2x12 je 800 EUR (nova) za 20 ju nezozenies iste ale 25 by sa s trochou stastia dalo
---------------------------------------

STAVIAME NOVE STUDIO !!!!
daredevil

Příspěvekod Blaze » čtv led 12, 2006 23:00

no, neviem ci za 25by sa dala....mozno
ja bednu nepotrebujem
ale uricte by som nedal za benu 25-30papierov ak by islo o 2x12. to su uz prehnane peniaze
:twisted:
Blaze

Příspěvekod Madcult » pát led 13, 2006 09:07

Trosku ste odbocily. Tak som sa rozhodol podla diskusii tu ze si kupim 2x12 marshall. Len mi prosim poradte ktory je najlepsi!!!!!!!!Hram dake HC metal-core a mam hlavu peavey 6505. dakujem
Madcult

polemika

Příspěvekod rjantar » ned led 15, 2006 01:42

Chalani.Ja teda neviem. Predator píše, že "ak nechcete vypreda Lucernu" tak vám stačí 2x12. Pochopil som to tak, že keď hrám v malých sálach, alebo kluboch, stačí mi 2x12, ale keď chcem hra v Lucerne, potrebujem 4x12. Moja otázka znie: Nie je jedno v akej veľkej sále hráš, pokiaľ neozvučuješ danú sálu vlastným kombom (hlavou bedňou)?Myslím tým, že keď hráš na nejakom openairfeste, veľkej sále, tam dávaš bred box mikrofón a ďalej to je na zvukárovi.To znamená, že v princípe ide o základný zvuk, ktorý vychádza z bedne (komba), ktorý sa ďalej rozširuje pomocou mikrofónu a sily daného PA systému.Samozrejme že je rozdiel medzi 2x12 a 4x12, ale len v mohutnosti zvuku a rozprestrení.Pokiaľ dávaš pred bedňu mikrofón, tak je jedno či máš 2x12 alebo 4x12, na tento účel stačí aj 1x12, pretože mikrofón predkladáš pred reproduktor, nie pred bedňu a či máš 2x12 4x12 1x12 vždy ide z každého repráku taký istý zvuk len rozdiel je v tom, že pri 1x12 ten zvuk vychádza z jedného repráku, pri 2x12 vychádza ten istý zvuk z dvoch reprákov, ale už mohutnejší (to ale namá vplyv na mikrofón) atď. Preto sa chcem opýta Predatora že prečo na Lucernu 4x12 a na športovú halu 2x12? :?:
ESP-LTD (Kirk Hammett)
rjantar

polemika

Příspěvekod rjantar » ned led 15, 2006 01:43

Chalani.Ja teda neviem. Predator píše, že "ak nechcete vypreda Lucernu" tak vám stačí 2x12. Pochopil som to tak, že keď hrám v malých sálach, alebo kluboch, stačí mi 2x12, ale keď chcem hra v Lucerne, potrebujem 4x12. Moja otázka znie: Nie je jedno v akej veľkej sále hráš, pokiaľ neozvučuješ danú sálu vlastným kombom (hlavou bedňou)?Myslím tým, že keď hráš na nejakom openairfeste, veľkej sále, tam dávaš bred box mikrofón a ďalej to je na zvukárovi.To znamená, že v princípe ide o základný zvuk, ktorý vychádza z bedne (komba), ktorý sa ďalej rozširuje pomocou mikrofónu a sily daného PA systému.Samozrejme že je rozdiel medzi 2x12 a 4x12, ale len v mohutnosti zvuku a rozprestrení.Pokiaľ dávaš pred bedňu mikrofón, tak je jedno či máš 2x12 alebo 4x12, na tento účel stačí aj 1x12, pretože mikrofón predkladáš pred reproduktor, nie pred bedňu a či máš 2x12 4x12 1x12 vždy ide z každého repráku taký istý zvuk len rozdiel je v tom, že pri 1x12 ten zvuk vychádza z jedného repráku, pri 2x12 vychádza ten istý zvuk z dvoch reprákov, ale už mohutnejší (to ale namá vplyv na mikrofón) atď. Preto sa chcem opýta Predatora že prečo na Lucernu 4x12 a na športovú halu 2x12? :?:
ESP-LTD (Kirk Hammett)
rjantar

polemika

Příspěvekod rjantar » ned led 15, 2006 01:44

Chalani.Ja teda neviem. Predator píše, že "ak nechcete vypreda Lucernu" tak vám stačí 2x12. Pochopil som to tak, že keď hrám v malých sálach, alebo kluboch, stačí mi 2x12, ale keď chcem hra v Lucerne, potrebujem 4x12. Moja otázka znie: Nie je jedno v akej veľkej sále hráš, pokiaľ neozvučuješ danú sálu vlastným kombom (hlavou bedňou)?Myslím tým, že keď hráš na nejakom openairfeste, veľkej sále, tam dávaš bred box mikrofón a ďalej to je na zvukárovi.To znamená, že v princípe ide o základný zvuk, ktorý vychádza z bedne (komba), ktorý sa ďalej rozširuje pomocou mikrofónu a sily daného PA systému.Samozrejme že je rozdiel medzi 2x12 a 4x12, ale len v mohutnosti zvuku a rozprestrení.Pokiaľ dávaš pred bedňu mikrofón, tak je jedno či máš 2x12 alebo 4x12, na tento účel stačí aj 1x12, pretože mikrofón predkladáš pred reproduktor, nie pred bedňu a či máš 2x12 4x12 1x12 vždy ide z každého repráku taký istý zvuk len rozdiel je v tom, že pri 1x12 ten zvuk vychádza z jedného repráku, pri 2x12 vychádza ten istý zvuk z dvoch reprákov, ale už mohutnejší (to ale namá vplyv na mikrofón) atď. Preto sa chcem opýta Predatora že prečo na Lucernu 4x12 a na športovú halu 2x12?
ESP-LTD (Kirk Hammett)
rjantar

Příspěvekod Predator » ned led 15, 2006 09:51

4x12 má predovšetkým väčšiu účinnos. Veľa ľudí sa mylne domnieva, že keď do repráku pustí 100W tak tých 100W sa vyžiari vo forme zvuku. Omyl! Reprák, ako ho poznáme v kombách a boxoch, má účinnos od 3 do 5 percent, okolo 7-15 percent môžu dosahova tlakové meniče (to sú tie výškáče s hornou) a vyššie účinnosti môžu by dosiahnuté len u špeciálnych pre hudobnú prax nepoužiteľných konštrukcií (pneumatické meniče).

Preto samozrejme ide o to, zdvihnú veľkos účinnej plochy, ktorá premieňa pohyb cievky v magnetickej štrbine na počuteľný zvuk. Tým samozrejme rastie účinnos celku a zdvíha sa hlasitos. Ku optimálnejšiemu posluchu vo veľkom priestore samozrejme prispieva aj to, že 4x12 sa nejaví ako "bodový" zdroj zvuku, ale ako "plošný", čo zmenšuje smerovos posluchu.

Treou vecou sú samozrejme mechanické vlastnosti ozvučnice. Reproduktory musia v prípade uzatvorenej ozvučnice prekonáva odpor vzduchu stlačeného v skrini. To samozrejme má vplyv na zvuk samotný a jeho frekvenčnú charakteristiku, spôsobuje to dojem mohutných spodkov, spôsobený pri klasickej 4x12 rezonančným navýšením okolo 200 Hz a pomerne ostrým potlačením nižších zložiek.

Obdobný efekt "hutného spodku" sa však dá dosiahnu správne konštruovanou 2x12 s uzavretou ozvučnicou, naladenou na rovnakú charakteristiku. Potom stačia iba 2 repráky a polovičný objem, aby bol dojem z farby zvuku prakticky rovnaký. Niektorí výrobcovia toto používajú u svojích komb - napríklad Peavey má 5150 stack a 5150 kombo 2x12, ktoré má ozvučnicu konštruovanú tak, aby mal zvuk takmer rovnakú farbu ako pri stacku. Rozdiel je v smerovosti a samozrejme v účinnosti a tým aj v hlasitosti.

Pri otvorenej ozvučnice repráky neprekonávajú odpor vzduchu v ozvučnici, ale zato sa vytvára "akustický skrat" v nízkych frekvenčných pásmach (proste vzhľadom na všesmerovos basov sa odčítajú basy vyžarované prednou a zadnou stranou repráka) a dostávame typický "twinovský" zvuk.

Takže povedzme si to na rovinu. Keď nechceš hra na veľkých pódiách (športové haly, Lucerna ...), kde nutne potrebuješ vysokú účinnos prenosu a malú smerovos, 4x12 je už len "frajerina" s viac nevýhodami ako výhodami. 1x12 použiješ v malom klube, kde smerovos posluchu nie je problém, ale výhoda. 2x12 closed back je potom taká stredná zlatá cesta, kde sa nestratíš na väčšom pódiu a pritom sa to dá použi aj v malom klube. Proste prijateľný kompromis. Bežný slovenský gitarista nemá prachy na to, aby mal dva aparáty, jeden na veľké a jeden na malé pódium. Je rád, že zoberie prachy na jeden slušný.
Predator

Příspěvekod Dimitri » stř úno 10, 2010 20:09

Zdarec, vyuzijem tuto temu nech nemusim zakladat novu. Rad by som dal prec mojho kustoma ktory bol kupovany ako provizorny box. Uvazoval som aj nad 2x12, nepotrebujem nutne 4x12. No a moja otazka znie, box 2x12 zvladne aj podladenu gitaru bez problemov? Hrame styl nieco ako sepultru a pod.
Gibson explorer 76 ebony
Rockwell Biohazard 120HCR
Rockwell 4x12
T C electronic G sharp a Roland FC 300
Dimitri

Příspěvekod buro » stř úno 10, 2010 21:00

Hram so 7mickou podladenou a poltón a 6tku mam podladenú o 2 poltóny (do Dcka). Mal som predtým 1960B od Marshalla ale vymenil som ju za Harley benton s 2x12vintage 30 a som spokojny. Tu benton som zvolil ako "nieco kym budu prachy na 4x12 recto" ale ked som ju pocul tak som bol prijemne prekvapeny. Zvukovo sa mi to ovela viac páči - iné repro. A som nastvany ,ze ked osm vahal ci tuto alebo marshalla tak som nevzal uz vtedy túto. Nad mesou cim dalej ,tak prestavam uvazovat - je dost problem s transportom 2 velkych boxov, ale ak by bola nejaka vyhodna ponuka tak ju vezmem ,ale tuto si nechavam urcite. Najlepsie bude ak si ju predtým vyskúšaš.
Mesa recto by znela urcite lepsie ,ale tak ako si ty napisal - zatial ju nepotrebujem a 2x12 je praktickejsia...
Schecter C7 Hellraiser BCH
Ibanez RG1527BP (DiMarzio Blaze Custom)
Epiphone SG gothic (EMG81)
Line 6 POD UX1
Sennheiser freeport - Dime CryBaby - JT screamer - Pitchblack - Peavey 6505
Harley Benton 2x12 V30
buro

Příspěvekod bizzy » stř úno 10, 2010 21:13

Hram cez 1936 na drop D, neni to Sepultura, ale kvalitne postavena bedna, samozrejme uzavreta je zaklad, potom je uz na tebe si vybrat ake repro mas rad, resp. zvuk. Celestion sa dava do vacsiny bedni a zvukovo si mozes vybrat, mne pasuju tie Tcka co su v 1936, ostatny su klasici V30 a greenback pre vintage-kov.
Dokaze zahrat 2x12 podladenu gitaru ? Ano a na valnu vacsinu gigov ti to booohate staci a je to prakticke.
HB nehrala zle, ale je dost smerova a na zemi takmer vobec netlaci (chapat ako neprerazi v kapele) a zvuk z nej leze taky ehm, priemerny.
Indie LP BritFlag w/ Seymour Duncan SH-2 / SH-4
Marshall JCM 900 MKIV model 2100 SL-X
Marshall 1936
Boss ME-6 Japan ´93, Korg DT-10
SPECTRAFLEX cables
bizzy

PředchozíDalší

Zpět na Archiv