Akordy vo vyssich polohach

Moderátor: Moderators

Akordy vo vyssich polohach

Příspěvekod mafej » sob zář 27, 2008 19:52

Zdravim vas..

chcel by som sa opytat ci niekto nahodou nevie nejaku stranku kde su popisane akordy vo vyssich polohach.. nie v zakladnej prvej polohe

tym nemyslim barre akordy ale tie na spodnych 4 resp. 3 strunach...
napr. minule som zistil ako sa hraje G Dur v 7. polohe ...skusim to popisat v taboch

--10--
--8--
--9--
--7--
-----
-----

nejakych takychto viac variacii by som potreboval ..

Dik
Squier Bullet strat - R.M. Pickups
Prosound Tubedriver+
Johnson TOD-9
Solton Chorus 50
Nashville T15-R
spanielka Cruiser by Crafter

bicie Sonor 507 Studio
cinely Sabian B8, amati prasknuty plech

http://bandzone.cz/6cerstvychtatranskychvajec
mafej

Příspěvekod mcmaros » sob zář 27, 2008 20:08

Pozri si ake to su noty a prenes si to do inej polohy. Problem?
Obrázek
Max for President!
mcmaros

Příspěvekod vid » sob zář 27, 2008 20:15

Vezmi si normalne akordy na polohe nula, a cele to posun nahore (len uz potom musis chytat aj tam kde si mal nulu:

x.x.0.2.1.3
x.x.1.3.2.4
x.x.2.4.3.5
...
x.x.7.9.8.10

Takisto napriklad Edur 022100 sa posuva napr. 577655, a tak dalej. Pohraj sa a skusaj, ktore idu dobre chytit.

Ked je to problem chytit, mozes niekde nejaky ton vypustit, v niektorych pripadoch sa da ten ton prechytit inde atd, ale v principe to spravis takto.
vid

Příspěvekod ~beowulf~ » sob zář 27, 2008 20:17

Akord nie je poloha prstov alebo cisla v diagrame.. Je to skupina tonov, takze ak vies co hras (a to by si mal), vies si to aj kamkolvek posunut, ako napisal mcmaros. Bez zmaknutia rozlozenia tonov na hmatniku sa nikam neposunies, lebo sa budes dokola motat len s tymi zakladnymi akordami, no nebudes vediet z coho a preco su tak zlozene
Cort M600 Black cherry sunburst (C 12-56)
IMG StageLine GAT-100R + 2x12 " Vin30
AKG D5S
E-MU 0202
CME M-Key
~beowulf~

Příspěvekod mafej » ned zář 28, 2008 12:48

no diky za rady ale no vsetko co ste mi povedali sa da povedat ze som vedel s mensimi odchylkami.. s prenasanim do inej polohy nemam problem len som myslel ze to niekto spisal a nebudem sa s tym musiet trapit a prenasat kazdy akord hore no nevadi.. aj tak diky
Squier Bullet strat - R.M. Pickups
Prosound Tubedriver+
Johnson TOD-9
Solton Chorus 50
Nashville T15-R
spanielka Cruiser by Crafter

bicie Sonor 507 Studio
cinely Sabian B8, amati prasknuty plech

http://bandzone.cz/6cerstvychtatranskychvajec
mafej

Příspěvekod ~beowulf~ » ned zář 28, 2008 13:23

Nuz, je zbytocne to takto spisovat, ked si to vedia muzikanti posuvat sami :-P Ale aby som aj poradil - su kadejake skripty a online alikacie, ktore ti tie akordy prepocitaju podla toho co zadas.. Napriklad taketo nieco:
http://www.gootar.com/folder/guitar.html

Vygoogli si "chord generator" a hladaj
Naposledy upravil ~beowulf~ dne ned zář 28, 2008 15:32, celkově upraveno 1
AKG D5S
E-MU 0202
CME M-Key
~beowulf~

Příspěvekod mcmaros » ned zář 28, 2008 15:29

Power Tab Editor alebo Guitar Pro. Ak ich pouzivas na taby, tak tam mas aj slovnik akordov.
Obrázek
Max for President!
mcmaros

Příspěvekod whisky » stř dub 22, 2009 23:56

myslim ze riesenie je jednoduche.

http://www.all-guitar-chords.com/arpeggio.php

arpeggio je rozklad akurdku, cize ked zahras par tonov z arpgeggia naraz vzdy dostanes akord. Takze na tejto stranke mas rozpisane arpeggia akordov cez cely hmatnik - to znamena ze si akord chyt kde len chces. staci?
whisky

Příspěvekod cUggIO » čtv dub 23, 2009 10:09

Pani neviete o nejakej knihe kde su dobre napisane akordy na gitaru a aj stupnice? Chcem knihu, nie internetovy odkaz :D lebo na nete to je vsade to viem, ale chcem to mat dostupne aj v miestach kde neni PC a pod.

Mal som taku prastaru oranzovu kde bola kopa akordov ale stratil som ju :( preto teraz hladam nahradu....
My rig consists of:Marshall 2266H,Marshall 1960TV,Gibson SG faded,Vintage V99,MXR GT-OD,MXR Carbon Copy,Korg Pitchblack,Dunlop SW95,EHX Small Clone,Boss GE-7,Sommer+Proel Cables & Neutrik's
cUggIO

Příspěvekod whisky » sob dub 25, 2009 14:28

tak si to vytlac :) ono sa to mozno nezda, ale je to vsetko velmi jednoduche. Kazdy akord ma 4 obraty na hmatniku(ostatne sa opakuju(oktava vyssie). takze ako na akordy? ja som sa to ucil takto:

Zober si G kvint akord: zakaldny obrat ktory pozna kazdy je
3
0
0
0
2
3
- tento akord mozes zahrat na celom hmatniku nasledovnych obratoch.
3
3
4
5
5
3
-
7
8
7
9
10
7
-
10
12
12
12
10
10
-
toto ti ako zakald staci. Zahras G kvint akord vsade na hmatniku. ostane kvint akordy zahas uz len tym ze posunies ruku, na ktoromkolvek mieste kde sa ti to hodi. takze ak to chytis toto do ruky, hras durove akordy kde len chces :) ostane akordy odvodene od Duroveho zahras len pridavanim niektorych tonov.

kvint akord je suzvuk 3 tonov, takze 4, 5,6 zvuk dostanes pridanim dakeho tonu. Cize tam hore co som uviedol tie obraty uz len pridas alebo odtiahnes prst:) (odorucam sa stym hrat, experimenotvat vela sa tak naucis).

Na tej stranke to je velmi dobre ukazane , v tych arpeggiach. rovnako postupujes aj pri mollovych.

Pri stupniciach je to uplne rovnake - nauc sa par prstokladov , hlavne pentatoniku lebo od pentatoniky odvodis priadnim tonov vsetky ostatne stupnice.

Podla mna ti ani knihu netreba, staci si sadnut nato s gitarou na dva nich nech sa ti to dostane do ruky a uz len vela cvicit :)

vela stastia :)
whisky

Příspěvekod KuboG » sob dub 25, 2009 18:02

cUggIO píše:Pani neviete o nejakej knihe kde su dobre napisane akordy na gitaru a aj stupnice? Chcem knihu, nie internetovy odkaz :D lebo na nete to je vsade to viem, ale chcem to mat dostupne aj v miestach kde neni PC a pod.

Mal som taku prastaru oranzovu kde bola kopa akordov ale stratil som ju :( preto teraz hladam nahradu....

Andršt Jazz Rock Blues diel II, zajtra Ti ukážem.
KuboG

Příspěvekod Polymer » sob dub 25, 2009 18:36

whisky píše:tak si to vytlac :) ono sa to mozno nezda, ale je to vsetko velmi jednoduche. Kazdy akord ma 4 obraty na hmatniku(ostatne sa opakuju(oktava vyssie). takze ako na akordy? ja som sa to ucil takto:

Zober si G kvint akord: zakaldny obrat ktory pozna kazdy je
3
0
0
0
2
3
- tento akord mozes zahrat na celom hmatniku nasledovnych obratoch.
3
3
4
5
5
3
-
7
8
7
9
10
7
-
10
12
12
12
10
10
-
toto ti ako zakald staci. Zahras G kvint akord vsade na hmatniku. ostane kvint akordy zahas uz len tym ze posunies ruku, na ktoromkolvek mieste kde sa ti to hodi. takze ak to chytis toto do ruky, hras durove akordy kde len chces :) ostane akordy odvodene od Duroveho zahras len pridavanim niektorych tonov.

kvint akord je suzvuk 3 tonov, takze 4, 5,6 zvuk dostanes pridanim dakeho tonu. Cize tam hore co som uviedol tie obraty uz len pridas alebo odtiahnes prst:) (odorucam sa stym hrat, experimenotvat vela sa tak naucis).

Na tej stranke to je velmi dobre ukazane , v tych arpeggiach. rovnako postupujes aj pri mollovych.

Pri stupniciach je to uplne rovnake - nauc sa par prstokladov , hlavne pentatoniku lebo od pentatoniky odvodis priadnim tonov vsetky ostatne stupnice.

Podla mna ti ani knihu netreba, staci si sadnut nato s gitarou na dva nich nech sa ti to dostane do ruky a uz len vela cvicit :)

vela stastia :)

Ten posledny a predposledny sa mi nezda, ak to ma byt skutocne akord G, najnizsi ton by mal byt G, teda zakladny ton. V jednom pripade tam mas B a v druhom D. Ja by som tie najnizsie tony vyhodil, aby bol najnizsi G a teda aj spravny akord G. Ten predposledny je skor G/B a posledny G/D. Tak sa znacia akordy, ktore maju najnizsi ton iny ako zakladny. :)
K tomu skladaniu akordov, bezne akordy najdes na hocijaky ton tak, ze si najdes ten ton na hmatniku tam kde ho chces hrat, pridas k nemu terciu velku (dur) alebo malu (mol), kvintu a mas ho. Pre bohatsi zvuk mozes pridat este tie iste tony o n oktav vyssie, zakladom je ale to, ze najnizsi z tych hranych tonov by mal byt ten zakladny, z ktoreho vychadzas, teda tie harmonicke tony k tomu zakladnemu hladas smerom hore.
Ibanez RG-370 DX (neck: EMG-89 | bridge: EMG-81)
Engl Thunder 50 Reverb
Dunlop Crybaby GCB-95
Korg AX5G
Shure SM57
EB .010-.052
Polymer

Příspěvekod left_hand » sob dub 25, 2009 20:40

KuboG píše:
cUggIO píše:Pani neviete o nejakej knihe kde su dobre napisane akordy na gitaru a aj stupnice? Chcem knihu, nie internetovy odkaz :D lebo na nete to je vsade to viem, ale chcem to mat dostupne aj v miestach kde neni PC a pod.

Andršt Jazz Rock Blues diel II, zajtra Ti ukážem.

aj 1. diel. veeeela teorie...
Skor ako sa spytas pozri sem, sem a sem.
left_hand

Příspěvekod plach » sob dub 25, 2009 22:10

polymer...

whisky hovoril o obratoch.....

teda....G dur sa skladá z tónov G H D
čiže....ak ide o nejaký obrat tak to je vyskladané z týchto tónov...akurát najhlbší sa môže meni....môže tam by kľudne aj H ...ale aj D....ak ostatné budú zvyšné tóny z tohto akordu tak nie je problém...ak sa niečo prída alebo uberie...vznikne nový akord....alebo nejaká jeho variácia...a môžeš sa tak hra a hra a hra....

npr....osobne neivem hra veľmi barové akordy...teda...nie som ani gitarista vlastne...no, ale ak vezmem gitaru do ruky....tak hrám npr....
xx999x to je Edur...alebo xx776x Dmol a podobne.....
plach

Příspěvekod weeest » ned dub 26, 2009 00:52

V prvom rade nepisme B ale H prosim. Niesme v amerike ale na slovensku . B pre mna znamena H zmenseny(A zvacseny) cize Hes respektive Ais, Dakujem.

Za dalsie akord mozes obratit ako sa ti len zachce. GHD mozes obratit napriklad H1 , G2 , H2 , D3 napriklad . Najcastesi obrat byva HDG . Este pre doplnenie akord je suzvuk tonov.Naprikad Dur Prima tercia kvinta. Je jedno ako ho rozlozis vzdycky to bude suzvuk .
LAG am 100 feat. Gotoh Floyd Rose
Ibanez ART 320
Marshall JMP1 , TC electronic G-major, Marshall 9100 power amp, Marshall 1936 feat. G12 Century Vintage Neo , Rocktron midimate, Peavey Royal 8.
weeest

Příspěvekod whisky » ned dub 26, 2009 03:00

presne tak, akord suzvuk min. 3 tonov, pretoze dvoch by sa nedal identifikovat a neznel by nijako. napr tony C a G, ak pridas e mas C dur, ak Es C mol. Ako ma niekto doplnil, je naozaj jedno v akom poradi zahras tony akordu - stale je to ten isty akord ale v inom obrate.

A to H zamienane za B ma tiez irituje, ako sa inak v amerike potom oznacuje znicezene H(pre nich B) ?
whisky

Příspěvekod ~beowulf~ » ned dub 26, 2009 08:29

Najcastejsie to oznacuju Bb, teda "B flat"
AKG D5S
E-MU 0202
CME M-Key
~beowulf~

Příspěvekod mcmaros » ned dub 26, 2009 11:59

whisky píše:A to H zamienane za B ma tiez irituje, ako sa inak v amerike potom oznacuje znicezene H(pre nich B) ?

Ja neznasam zasa H. Aku to ma logiku? A H C D E F G A. Vzdy ma to pletie. Pouzivam B, citam anglicke knihy a clanky a vsetko funguje. :)
Obrázek
Max for President!
mcmaros

Příspěvekod Polymer » ned dub 26, 2009 12:33

Vahal som,ze ako to oznacit, lebo v rockovej hudbe (vychadzajuc zo zapadnej hudobnej teorie) sa pouziva B, u nas zase H, priklonil som sa k B, kedze s tym sa v rockovej gitarovej hudbe castejsie amatersky gitarista stretne, ale odteraz uz pouzivam na fore H, aby som nevyvolaval konflikty :)

To plach, whisky, weeest: Uz mam v tom jasno, trochu som to zle pochopil, ospravedlnujem sa :) Zakladny ton napr. akordu D bude vzdy zaroven aj basovym tonom, pri obratoch ide o to, ze su tony akordu porehadzovane co do poradia od najnizsieho po najvyssi, teda ako ste vraveli.
Trochu z Wikipedie:
Wikipedia píše:1, Ak je základný tón zároveň basovým tónom ide o kvintakord. 2, ak je basový tón vzdialený od základného o terciu nadol ide o sextakord. 3, ak je basový tón vzdialený o kvintu nadol od základného tónu ide o kvartsextakord.

Cize ak sa bavime o kvintakorde D, basovy ton by mal byt D, autor temy sa pytal na akordy vo vyssich polohach, teda nie vyslovene na obraty. :D
Ibanez RG-370 DX (neck: EMG-89 | bridge: EMG-81)
Engl Thunder 50 Reverb
Dunlop Crybaby GCB-95
Korg AX5G
Shure SM57
EB .010-.052
Polymer

Příspěvekod whisky » ned dub 26, 2009 16:46

Polymer píše:Vahal som,ze ako to oznacit, lebo v rockovej hudbe (vychadzajuc zo zapadnej hudobnej teorie) sa pouziva B, u nas zase H, priklonil som sa k B, kedze s tym sa v rockovej gitarovej hudbe castejsie amatersky gitarista stretne, ale odteraz uz pouzivam na fore H, aby som nevyvolaval konflikty :)

To plach, whisky, weeest: Uz mam v tom jasno, trochu som to zle pochopil, ospravedlnujem sa :) Zakladny ton napr. akordu D bude vzdy zaroven aj basovym tonom, pri obratoch ide o to, ze su tony akordu porehadzovane co do poradia od najnizsieho po najvyssi, teda ako ste vraveli.
Trochu z Wikipedie:
Wikipedia píše:1, Ak je základný tón zároveň basovým tónom ide o kvintakord. 2, ak je basový tón vzdialený od základného o terciu nadol ide o sextakord. 3, ak je basový tón vzdialený o kvintu nadol od základného tónu ide o kvartsextakord.

Cize ak sa bavime o kvintakorde D, basovy ton by mal byt D, autor temy sa pytal na akordy vo vyssich polohach, teda nie vyslovene na obraty. :D

no je to o zvyku, ale s logikou to nema nic spolocne :) proste B je u na znizene H a v anglictien to je Bb alebo tusim tak nejak. neviem.
whisky

Další

Zpět na Gitarove techniky a teoria