Arpeggio

Moderátor: Moderators

Arpeggio

Příspěvekod TIPEK » pon bře 03, 2008 22:03

uči sa to tu niekto? vieto niekto??
poradi mi tu niekto enake finty alebo rify songy z ktorych sa to lahko naučim
zatial sa učim alexiho veci (children of bodom)
najväčši problem je že ked ide z dola nahor mi to nejde z hora na dol to ujde ale naopak ani za to ...
home made TELECASTER
HOME MADE zvex fuzz
Morley wah pwa
ds-1 keleey ultra mod
EHX small stone , small clone
analog dely belcat DLY-503 , ibanez delay DE7
Obrázek
TIPEK

Příspěvekod mcmaros » pon bře 03, 2008 22:40

Arpeggia treba trenovat pomaly a postupne zrychlovat. Takze nic nove. :) Cim nizsie struny tym lepsie, podla mna.
Obrázek
Max for President!
mcmaros

Příspěvekod vid » pon bře 03, 2008 23:06

Pokial viem pojem "arpeggio" oznacuje len to ze tony su rozklad akordu, to s cim mas ty problem je "sweep picking" - snad ti to pomoze pri hladani nejakych materialov / cviceni k tomu.
vid

Příspěvekod mcmaros » pon bře 03, 2008 23:13

No ved je to arpeggio hrane sweep pickingom. Ale nim sa hraju asi iba arpeggia (alebo skoro vzdy?).
Obrázek
Max for President!
mcmaros

Příspěvekod mod.severin » pon bře 03, 2008 23:38

No ja to trenujem tiez teraz.

Toto je asi najjednoduchsie ake existuje:

E-------------------------12----17(pull off)---------------------
H--------------------12-------------------------12---------------
G----------------13--------------------------------13------------
D-----------14----------------------------------------14---------
A------14------------------------------------------------14------
E--12-------------------------------------------------------12---

Potom je onieco horsie:

E-------------------------12----17(pull off)-------------------
H----------------------12------------12------------------------
G-------------------13-------------------13--------------------
D---------------14--------------------------14-----------------
A------12--16(tapp)--------------------------16(pull off)-12-
E----------------------------------------------------------------

Mam jednu radu prevšetkých:

Trénova, trénova, trénova!!! Vničom inom fígeľ nieje, iba v trénovaní a výsledok sa dostaví ani neviete kedy, proste sadnete a: "hen, už to viem!" :wink:
:):) Obrázek :):)
mod.severin

Příspěvekod vid » pon bře 03, 2008 23:52

inak, toto by aj mna zaujimalo: ako robite ked treba prejst o strunu nizsie/vyssie na ten isty prazec? normalne podstivo prejst prstom na dalsiu strunu? Lebo prave s tymto mam najvecsi problem.

ked idem nadole tak sa to este da trochu oklamat tak ze prst necham na vyssej strune a len pritlacim nizsiu strunu, ale nahore uz nic taketo nehrozi
vid

Příspěvekod vid » úte bře 04, 2008 00:08

Este k tomu ci len arpeggia, nieje to vzdy. Ja mam jeden riff co vyzera asi takto: (je tu len kusok, pre predstavu)
Kód: Vybrat vše
G|--55--77--887755|--335577--775533
D|55--55--55------|33------33------

Hram to dost rychlo (kvazi fast-picking), a tam je trochu problem robit tak casto ciste prechody medzi strunami. Tu je vhodny sweep picking, ale len cez dve struny: prvy ton zacnem uderom nahore, potom 2x nadole pricom prejdem o strunu nizsie, potom zase 2x nahore a prejdem o strunu vyssie, atd...

cize pravackou to vyzera asi takto: ("" je uder nahore, "/" je uder nadole):
G|--/--/--///|--///--///
D|/--/--/------|/------/------

Este to ma sice v mojom podani daleko od toho ako by som si to predstavoval, ale myslim ze toto je pekny priklad kde sa sweep picking uplatni aj mimo arpeggia.
vid

tipek

Příspěvekod TIPEK » úte bře 04, 2008 00:10

no tak pridam zasadnu radu som myslel že ju hned niekto napiše

ked sa ide z hora na dol tak tie struny čo sa už hrali treba zatlmit rukou aby nezneli a nevznikali pazvuky (ktorou držime brnkatko)

a z dola by sa malo tlmit prstami myslim tie prsty ktore zahrali ton ,prst treba asi len trochu nadvihnut a potom nebude zniet prst

alebo maličkom a prstennikom trocha zatlmit struny

v niektorych pripadoch sa s tym da ako som pisal ale nie vždy niektore dost rozsiahle velke rozklady to je už smrt pre mna :D s tym si zatial neviem rady

najlepšie je skušat rozklad klasickeho D akordu

E - - 2-priklem s odlepom na 5-2
H - 3---------------------------------3
D 2 - ----------------------------------2

5 je oktava takže ppekny rozklad dasa pekne aj Dmol to je tiež pekne treba tam davat tu oktavu aby pristy lietali ale an začiatok stači rozklad jednoducheo baroveho akorbu

treba natrenovat to tlmenie neni to len tak preist brnkatkom po strunach a je to :D

ale
home made TELECASTER
HOME MADE zvex fuzz
Morley wah pwa
ds-1 keleey ultra mod
Obrázek
TIPEK

Příspěvekod mcmaros » úte bře 04, 2008 00:49

Ja si myslim, ze najlepsia rada je ze netreba nad tym velmi rozmyslat. Napriklad to co napisal vid zahram aj ked zacnem prvu notu hrat zvrhu alebo aj odspodu uplne normalne a vobec nad tym nerozmyslam. Nerozhodujem sa ani z ktorej strany zacnem, nerozmyslam nad tym a necham to na ruku.

Marty Friedman:

2x
e|_8___5___________________|
b|___8___5_8___5___________|
g|___________7___5_7___5___|
d|___________________7___5_|
a|_________________________|

2x
e|_7___3_________________3_|
b|___5_____5___________5___|
g|_______4_____4_____4_____|
d|___________5_____5_______|
a|_______________7_________|

e|_/12____8______________________8_|
b|_____10_____10______________10___|
g|__________9_______9_______9______|
d|_______________10______10________|
a|____________________12___________|

e|_10___7___________________|
b|____8_____8___8___8___8___|
g|________9___7___7___7___7_|

2x
e|_8___5___________________|
b|___6_____6_______________|
g|_______8___5_8___5_______|
d|_______________7_____7___|
a|___________________8___6_|

e|_8___5__________|
b|___8___5_8___5~_|
g|___________7____|

Snad si nepolamete prsty. :) Mimochodom je to skladba West.
Naposledy upravil mcmaros dne úte bře 04, 2008 01:10, celkově upraveno 1
Obrázek
Max for President!
mcmaros

Příspěvekod mcmaros » úte bře 04, 2008 00:58

Mam pocit, ze to co si vid napisal je economy picking a nie sweep. Sweep picking je ked klzes po viacerych strunach trsatkom a nebrnknes kazdu notu, iba klzes cez struny. A to hlavne pri tych arpeggiach.
Naposledy upravil mcmaros dne úte bře 04, 2008 09:12, celkově upraveno 1
Obrázek
Max for President!
mcmaros

Příspěvekod vid » úte bře 04, 2008 02:20

No ked sweep picking definujes tak ako si ho definoval tak potom je naozaj asi len pri arpeggiach :) Hlavne ze sa chapeme...

Henten friedman vyzera dost prstolomne, to hra economy pickingom?
vid

Příspěvekod obsidian.sk » úte bře 04, 2008 06:00

Taktiez priebezne zaradujem arpeggia do cviceni. Nieco na sposob tohoto:
E|--------------7h-12p-7-----------|--------------7h-12p-7----------|
B|------------8----------8---------|------------8----------8--------|
G|----------9--------------9-------|----------9--------------9------|
D|--------9------------------9-----|--------9------------------9----|
A|--7h-10----------------------10p-|--7h-10----------------------10-|
E|---------------------------------|--------------------------------|

h - hammer on
p - pull off

Hram to ako uviedol vid, sweep pickingom. Samozrejme s metronomom a na pomalych tempach, aby to bolo cisto zahrane. Mam daleko od dokonalosti prevedenia, ale postupom casu sa to zlepsuje, staci pravidelne cvicit a badat progres.

to vid: tie noty na 9. polohe hram jednym prstom (prstenikom) aj smerom nadol, aj smerom nahor. Smerom nadol stlacim strunu D klasicky, strunu G pritlacim ohnutim prsta nadol. Smerom nahor dohmatnem strunu G s ohnutym prstom (spicka prsta sa letmo dotyka D-cka) a strunu D pritlacim ohnutim prsta nahor.
obsidian.sk

Příspěvekod fataljoe » úte bře 04, 2008 07:04

mcmaros píše:Ja si myslim, ze najlepsia rada je ze netreba nad tym velmi rozmyslat. Napriklad to co napisal vid zahram aj ked zacnem prvu notu hrat zvrhu alebo aj odspodu uplne normalne a vobec nad tym nerozmyslam. Nerozhodujem sa ani z ktorej strany zacnem, nerozmyslam nad tym a necham to na ruku.

v kazdom instruktaznom videu sa opakuje veta : "starting with the down stroke" :D
Ibanez RG1527
Ibanez RG7321 custom
Ibanez RGT42 soller-keller custom
Sansamp PSA-1 preamp
TC Electronics G-Major
Mesa boogie stereo simul-class 295 = delo :)
Marshall 1960 AV

"skill comes first"
fataljoe

tipek

Příspěvekod TIPEK » úte bře 04, 2008 08:03

http://www.youtube.com/watch?v=7deme34uedc
až na ten jeden slade je to celkom cool :D
home made TELECASTER
HOME MADE zvex fuzz
Morley wah pwa
ds-1 keleey ultra mod
Obrázek
TIPEK

Příspěvekod razmot » úte bře 04, 2008 08:43

No ved je to arpeggio hrane sweep pickingom. Ale nim sa hraju asi iba arpeggia (alebo skoro vzdy?).

arpeggio je rozklad akordu zahrany po jednom tone. kludne ho mozes zahrat tappingom na jednej strune. stale to bude arpeggio. alebo staci chytit obycajny E dur a vybrnkat ho pomaly po jednom tone. no vidite ake jednoduche. uz vieme vsetci hrat arpeggia. :)

inak, toto by aj mna zaujimalo: ako robite ked treba prejst o strunu nizsie/vyssie na ten isty prazec? normalne podstivo prejst prstom na dalsiu strunu? Lebo prave s tymto mam najvecsi problem.

toto sa chyta takmer vzdy jednym prstom ako bare. aby ti vsak potom nezneli naraz napr. 3 tony, ktore takto drzis, tak je potrebne spravit taky "valivy" pohyb tym prstom. jednoducho prst mas cez cele tri struny na napr. 7. prazci. najprv stlacis iba spodnu strunu e, potom trochu prst naklonic akoby k sebe, stlacis dalsiu strunu H a nakoniec to iste opakujes na tretej strune. treba to vsak dokonale nacvicit. pre zjednodusie sa to da hrat tak, ze klasicky stlacis vsetky 3 struny, hras sweep avsak tony palmutingujes. tak to hra malmsteen. je to aj jednoduchsie.

Este k tomu ci len arpeggia, nieje to vzdy. Ja mam jeden riff co vyzera asi takto: (je tu len kusok, pre predstavu)
Kód:

G|--55--77--887755|--335577--775533
D|55--55--55------|33------33------

da to to hrat aj tak. ja by som to vsak hral alternate. ak to vsak budes hrat ako si spominal, tak si davaj bacha na to, aby si zdoraznil vzdy notu na tazkej dobe a nie na lahkej( ak to nie je zamer.) potom by to dost pokazilo celkovy dojem. ale ja som skor zastancom alternate pickingu, resp. sweep pri arpeggiach. inac hram vzdy alternate.

Ja si myslim, ze najlepsia rada je ze netreba nad tym velmi rozmyslat.

tu nesuhlasim. :) ja si myslim, ze je lepsie poznat vela roznych technik a vybrat si pre seba tu najvhodnejsiu, resp. to kombinovat. a tiez si myslim, ze rozmyslat nad tym, ci zahram niektory ton up alebo down je tiez dobre.aj ked mi alterane pickingovia s tym nemame problem. :D
razmot

Sweep picking

Příspěvekod @dam » úte bře 04, 2008 08:59

Mne sa paci toto video.... Ale este som sa tomu dost dlho nevenoval, aby som to zvladal.... http://www.youtube.com/watch?v=nb_0fQwtwgo
LANEY TT50H, Marshall MC212, Cort X6, Eventide TimeFactor, Dunlop CryBaby 535Q, BOSS CE5, DOD FX53 Classic Tube

Nirvana, RHChP, LP, The White Stripes, Korn, SOAD, Pink Floyd, Foo Fighters, Tool
Para, Chiki-liki tu-a, PPE
@dam

Re: Sweep picking

Příspěvekod Drvic » úte bře 04, 2008 09:05

@dam píše:Mne sa paci toto video.... Ale este som sa tomu dost dlho nevenoval, aby som to zvladal.... http://www.youtube.com/watch?v=nb_0fQwtwgo

Do riti! Ja chcem Paula Gilberta za ucitela!!!
Drvic

Příspěvekod mcmaros » úte bře 04, 2008 09:35

vid píše:Henten friedman vyzera dost prstolomne, to hra economy pickingom?

Marty Friedman povedal, ze tiez nerozmysla nad tym ako mu hra prava ruka. :)

fataljoe píše:v kazdom instruktaznom videu sa opakuje veta : "starting with the down stroke"

Ta prva nota sa akoby neratala do toho sweepu. Aj Paul Gilbert v tom videu co dal @dam povedal, ze tie tri noty co hra "jednym tahom" bez striedaveho trsatka je "sweep". Proste sweep chapem ako iba tie noty co prejdem bez striedaveho trsatka iba jednym smerom napr. aj cez 6 strun. A jasne, ze tu prvu notu je pravdepodobne potrebne zahrat inym smerom, aby som potom plynule klzol trsatkom bez zasekavania sa dalsim smerom.

blazej píše:arpeggio je rozklad akordu zahrany po jednom tone. kludne ho mozes zahrat tappingom na jednej strune. stale to bude arpeggio.

To viem, ale mal som na mysli ten pripad arpeggia ktore je hrane cez viacej strun. Aj cez dve struny hra Malmsteen. To ale nie je potom take zlozite, ze? :)

Drvic píše:Do riti! Ja chcem Paula Gilberta za ucitela!!!

Do riti! Aj ja!!! :D

Este odporucam Yngwie Malmsteen - Arpeggios From Hell (Molto Arpeggioso). To je ale striedave trsatko tak ako aj ten Friedman co som pisal. Nie je to sweep. A myslim, ze je to aj tazsie. :wink:
http://youtube.com/watch?v=W8Mh0-vOytk
Ale iba do 44s. To dalej vam zakazujem ucit sa, aby ste neboli lepsi ako ja. 8)
Obrázek
Max for President!
mcmaros

Příspěvekod fataljoe » úte bře 04, 2008 15:30

mcmaros píše:
fataljoe píše:v kazdom instruktaznom videu sa opakuje veta : "starting with the down stroke"

Ta prva nota sa akoby neratala do toho sweepu. Aj Paul Gilbert v tom videu co dal @dam povedal, ze tie tri noty co hra "jednym tahom" bez striedaveho trsatka je "sweep". Proste sweep chapem ako iba tie noty co prejdem bez striedaveho trsatka iba jednym smerom napr. aj cez 6 strun. A jasne, ze tu prvu notu je pravdepodobne potrebne zahrat inym smerom, aby som potom plynule klzol trsatkom bez zasekavania sa dalsim smerom.

tomuto akosi nerozumiem :D ale dobre. Ja som len tolko chcel ze mam doma asi 30 celovecernych :D instruktaznych videi od kade koho a vsade mi akosi zarezonovala v hlave veta ze arpeggia samozrejme hrane alternate pickingom zacinam uderom dole ..je to od petrucciho po chodelku (malmsteen to moc neriesi :D) tak som sa to tak naucil aj ja . Ked som zacinal s arpegiami tak mi prirodzenejsie prislo zacat upstrokom dajme tomu zo struny e a potom na h strune downstokom. Aj ked teraz chapem ze zacinat downstrokom je more efficient :D. Myslim ze ked to kazdy spomina pri arpegiach hranych alternate pickongom tak to bude mat nejaky zmysel. Sweep je uplne jedno co ides hore ci dole pokial si nerobis gulas.

Dalej ak nemate videa a rapishare :D tak odporucam gitarovy workshop od mojho najoblubenejsieho gitaristu. Paliho CHodelku :D Ten to tam riesi jasne. http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-wor ... eden~2005/
Ibanez RG1527
Ibanez RG7321 custom
Ibanez RGT42 soller-keller custom
Sansamp PSA-1 preamp
TC Electronics G-Major
Mesa boogie stereo simul-class 295 = delo :)
Marshall 1960 AV

"skill comes first"
fataljoe

Příspěvekod mcmaros » úte bře 04, 2008 16:07

fataljoe: Presne to iste vysvetluje aj Palo Chodelka:

"Arpeggiové postupy sa často hrajú aj systémom sweeping. Pri tomto štýle hry nehráme údery trsátkom striedavo down a up, ale pri prechode z jednej struny na druhú zahráme viackrát po sebe úder down, alebo viackrát po sebe úder up."

Iba o tom som chcel. :D
Obrázek
Max for President!
mcmaros

Další

Zpět na Gitarove techniky a teoria