Ako robit sola?

Moderátor: Moderators

Ako robit sola?

Příspěvekod punkpin » ned pro 16, 2007 22:20

Howdy,potreboval by som poradit ohladne solovej hry....nieake solicka uz sice zvladam(ani nie nejake kinder sur..solos ale ani ziadne sixminutovky)ale su to zvacsa sola zlozene z pravidelneho opakovania(hram dajme tomu desat tonov dva krat dookola)co z prveho pocutia je celkom fajn ale uz to nie je ono,ja by som chcel hrat ,,ozajstne"sola...proste zacnem na jednom tone prejdem cez pol hmatnika a skoncim ooplne na inom.....jednoducho nejake postupnosti,pravidla proste daco take coho sa mozem pri solovani chytit...neviem jak to povedat ale ide asi o to byt na jednom tone sekundu potom tam nahustit osem tonov zasebou nejaky ten lick a basta...neviete o nejakej site,mozno knihe,cviku,pomocke ktora by my pomohla???
I'm eating vegetation, cause of fast food nation
I'm wearing a couple of shoes cause of globalization
I'm watching michael moore expose the awful truth
I'm listening to public enemy and reagan youth

Bandzone.cz/zlompina
punkpin

Příspěvekod crowley_ » ned pro 16, 2007 23:24

v prvom rade si precitaj nieco o stupniciach ... kazda pesnicka sa hra v nejakej stupnici a v podstate behas po tonoch tejto stupnice ...
najlepsie ako zacat je zohnat si nejake cvicenia a naucit sa kde na hmatniku sa co nachadza ,,,
asi na zaciatok by bola dobra napr. pentaticka stupnica ... naucis sa ju napr v E a potom v podstate len posuvas to rozmiestnenie podobne ako pri barovich akordoch ...
inak pohladaj aj na tomto fore ...uz to bolo rozoberane
Epiphone G-400 (snimace Gibson 498T)
Mesa Boogie Single Rectifier+2ks. Marshall 1936+G-Major+RFX midibuddy
Marshall JCM 900+Framus CB+Pedalboard
Pedal board:George Dennis WAH-WAH Switch, Echohead, Regenerator, TD+,MXR M109 EQ, HolyGrail
crowley_

Příspěvekod punkpin » ned pro 16, 2007 23:28

gde ju zohnam???....alebo tie stupnice???predpokladam ze len v mudrych knihachh...abo nie?no taak sem styym :D

Bandzone.cz/zlompina
punkpin

Příspěvekod bony.exp » pon pro 17, 2007 00:32

jedine pracidlo ktore je potrebne pri tvorbe sol je ze ti to netrha usi, teda ak chces robit hudbu a nie matematiku...
THE BRIGHT EYE - bandzone.cz/thebrighteye

VOX AC30 Blue Alnico
Fender Stratocaster MIM
bony.exp

Příspěvekod mcmaros » pon pro 17, 2007 00:48

Skus si od niekoho pozicat knihu od Vitezoslava Stefla - Rockova gitara 2. Pre pokrocilejsieho hraca to nie je ale pre niekoho kto zacina so solami je to dobre. Nie je tam sice napisane ako sa tie sola robia, ale su tam rozne "finty". Proste kratke licky ktore sa pouzivaju v solach a castokrat je z nich spojovanim urobene cele solo. Najprv musis vediet ake rozne finty existuju, napocuvat ich, vediet podla sluchu ako to zahras na hmatniku a pocuvat skladby a snazit si predstavit podla sluchu ako sa to hra. Vtip je v tom, ze ti asi nikto neda zaruceny postup ako robit sola, pretoze to jednoducho musis citit ty. V tej knihe toho moc nieje, ale aspon pochopis uplne zaklady. Mozno ze uz nieco z toho vies. Dalsia moznost je hladat na internete. Ved tam je cela kopa lekcii, nie?
Obrázek
Max for President!
mcmaros

Příspěvekod Návštěvník » pon pro 17, 2007 07:51

Ja mam tu knihu - Vitezslav Stefl - Rockova gitara 1, 2, 3...to mi segra z Prahy priniesla...ak chces mozem sa pozriet na ten druhy diel a najst tu kapitolu so solami a oscanujem to..ak budem mat cas...ale ako mcmaros povedal, je to skor taky zaklad a su tam take finty ako to Stefl píše

btw: zatial som na prvom diele a dost dlho som sa do toho nepozrel :oops:
Návštěvník

Příspěvekod mcmaros » pon pro 17, 2007 11:40

Ano, je tam hruby zaklad, ale zaciatocnikovi to velmi pomoze. Pokrocilejsi sa nad tym mozu iba pousmiat, ale zaciatocnika co nevie chytit ani gitaru a maximalne chytit par akordov to pomoze nasmerovat na tu spravnu cestu.
Obrázek
Max for President!
mcmaros

Příspěvekod jivo » pon pro 17, 2007 14:00

odporucam naucit sa dobre A mol pentatonicku stupnicu a si za vodou. potom ta bude trapit uz len ako vybocit zo zauzivanych paternov :lol: .

a skus si dat vyhladat stare temy, sola sa tu uz chcelo naucit vela ludi :wink: .
My gear rulez. Your gear sucks. :D
Les Paul + Marshall = ROCK !!!
Powered by Peavey and Mesa/Boogie amplification.
jivo

Příspěvekod illusion » pon pro 17, 2007 14:30

jivo píše:odporucam naucit sa dobre A mol pentatonicku stupnicu a si za vodou. potom ta bude trapit uz len ako vybocit zo zauzivanych paternov :lol: .

a skus si dat vyhladat stare temy, sola sa tu uz chcelo naucit vela ludi :wink: .

ja by som radil aj c-dur a toniny. to by ti na zaciatok malo stacit. ja som zacal pentatonikou tiez a dlho mi to stacilo.
illusion

Příspěvekod <SLASH> » pon pro 17, 2007 15:29

Ja mam taky pocit ze A mol = C dur :shock:
Ak nie, tak ma opravte, ale mne staci Amol a to sa iba posuva po hmatniku podla toho v akej som tonine. Keby to bol Hmol tak tie iste tony platia aj pre Ddur...
"Vypijem flasu Jacka Danielsa denne. Zomriem?" Slash
<SLASH>

Příspěvekod punkpin » pon pro 17, 2007 15:56

2mcmaros:hej ja zas niesom az taky strasny zaciatocnik ale prave tie spominane,,finty"by mi mohli pomoct...vecy na nete...te my bohvjejak nesmakuju...neviem preco ale pride mi to take HRRhrr...ja mam rad pri hrani(najma pri uceni)klud....napriklad si jednu vec hram az do vtedy do kym ju neviem aspon na 80%(na sto to vie len autor :wink: ).....
2Vindo:ak by si bol taky ochotny a nasiel si cas a zoscannil to bol by som ti moooc vdacny :D
a pre ostatnych...ide o to ze ja mam nulove hudobne vzdelanie(kedysy husle ale to su veky davno mynule)a slova ako pentatonicka stupnica mi hovoria asi tolko ako africanovy tatry....de by som napr(aj net)mohol please zohnat dake stupnice lebo verte a ci nie neviem ani jednu a to idem nahravat demo... :oops: vkazdom pripade dik za rady....ale este by dake bodli :wink:

Bandzone.cz/zlompina
punkpin

Příspěvekod majso » pon pro 17, 2007 17:12

Vindo píše:Ja mam tu knihu - Vitezslav Stefl - Rockova gitara 1, 2, 3...to mi segra z Prahy priniesla...ak chces mozem sa pozriet na ten druhy diel a najst tu kapitolu so solami a oscanujem to..ak budem mat cas...ale ako mcmaros povedal, je to skor taky zaklad a su tam take finty ako to Stefl píše

btw: zatial som na prvom diele a dost dlho som sa do toho nepozrel :oops:
keby si to oskenoval bolo by to super :), plis do jpg alebo png
majso

Příspěvekod Návštěvník » pon pro 17, 2007 20:05

chlapi, ked budem mat cas..momentalne neviem kde mi hlava stojí :)
Návštěvník

Příspěvekod crowley_ » úte pro 18, 2007 18:04

tu mas A pentatonicku stupnicu:
http://bluechainlightning.net/pentatonic/pentatonicA.jpg

a to je vlastne to ze ktore tony su "dobre" pri tejto tonine ... cize ak budes hrat inu iba si to posunies (tak ako barovy akord)

proste sa zatial nauc aspon ten zelny (na obrazku) pattern (cize rozpolozenie)
skus si na nete zohnat nejaky backing track v tejto stupnici a mozes improvizovat ...
Epiphone G-400 (snimace Gibson 498T)
Mesa Boogie Single Rectifier+2ks. Marshall 1936+G-Major+RFX midibuddy
Marshall JCM 900+Framus CB+Pedalboard
Pedal board:George Dennis WAH-WAH Switch, Echohead, Regenerator, TD+,MXR M109 EQ, HolyGrail
crowley_

Příspěvekod mcmaros » úte pro 18, 2007 18:38

Zakladne stupnice (alebo toniny) sa daju lahko urcit podla tohoto postupu:

- Ak chces durovu A (major), tak si zahras na E strune prazce 5 (ton A) a 7, potom na A strune 4 5 7 a dalej na D strune 4 6 7. Tieto tony su A dur stupnica. Ked si opticky zapamatas ten prstoklad, tak staci to iste posuvat na strune E alebo na strune A a dostanes aku chces durovu stupnicu. Vzdy zacnes od tonu aku chces stupnicu. Ale pozor na strunn od D k tensim, tam to nefunguje.

- No a ak chces zahrat molovu A, tak je to prstoklad: na E strune 5 7 8, na A strune 5 7 8 a na D strune 5 7.

Lahke ako facka.
Obrázek
Max for President!
mcmaros

Příspěvekod punkpin » úte pro 18, 2007 20:03

no jasneee presne toto som potreboval....kua hosi dik... :wink:

Bandzone.cz/zlompina
punkpin

Příspěvekod mcmaros » úte pro 18, 2007 20:29

Ten postup s tym prstokladom je dobry hlavne na zistenie tonov jednotlivych zakladnych stupnic. Tak si lahko z hlavy najdes tony ktore do toniny patria a nemusis pozerat do ziadneho papiera.
Obrázek
Max for President!
mcmaros

Příspěvekod punkpin » úte pro 18, 2007 20:33

diky MCmaros vysvetlil si my to jasne a strucne(a mozno aj dobre :lol: :wink: ) no este.....dane solo sa ,,musi" zkladat z tonov(akordov) jednej stupnice???a co keby chcem dajme tomu zacat solo na gecku ale na G strune???ako postupujem vtedy?proste hram tony ktore spolu suvisia v ramci jednej stupnice?alebo mozem prebiehat zo stupnice na stupnicu???(to asi nie....to byl nezmysel :roll: )

Bandzone.cz/zlompina
punkpin

Příspěvekod Drvic » stř pro 19, 2007 07:40

punkpin píše:diky MCmaros vysvetlil si my to jasne a strucne(a mozno aj dobre :lol: :wink: ) no este.....dane solo sa ,,musi" zkladat z tonov(akordov) jednej stupnice???a co keby chcem dajme tomu zacat solo na gecku ale na G strune???ako postupujem vtedy?proste hram tony ktore spolu suvisia v ramci jednej stupnice?alebo mozem prebiehat zo stupnice na stupnicu???(to asi nie....to byl nezmysel :roll: )

Ved vyskusaj, co to spravi :D Ak sa ti to bude pacit, tak mozes pouzit aj tony inej stupnice. Ale asi sa ti to pacit nebude :wink: Jednoducho tam nebudu sediet. Obcas sa daju pouzit mimotonalne prvky, ale len tak na ozivenie.
Drvic

Příspěvekod mod.severin » stř pro 19, 2007 08:32

Inac ked chces, mozes spojit prijemne s uzitocnym namiesto sprtania literatury a jednoducho kukat DVD koncerty alebo na youtube. Ja som sa tak naucil docela slusne hrat aj improvizovat. Neni to nejaky velky problem, staci kukat na prstiky a rozobrat si to.
Je to celkom uzitocne a hovorim, ja som sa inak neucil, iba takto :):) Treba zistit co ti je lepsie.

Have fun ::):)
:):) Obrázek :):)
mod.severin

Další

Zpět na Gitarove techniky a teoria