zamena umeleho flazoletu

Moderátor: Moderators

zamena umeleho flazoletu

Příspěvekod joeblack » sob lis 03, 2007 21:05

Tak ma napadlo... ked neviem zahrat umely flazolet (ten trsatkovy nie klasicky), nestaci zahrat ten isty ton o oktavu vyssie a som tam kde chcem byt ? Provizorne pokial sa nenaucim normalne
in memory of Born2Roll (19)
joeblack

Příspěvekod Krutko » sob lis 03, 2007 21:36

No že izejj, ked nevieš, tak sa to naučíš. Tento typ flazoletu je nenahraditelny nijakou inou technikou, napriklad, pri jednej polohe na hmatniku (jednom tone) dokazes zahrat neviem ci 2 alebo 3 rozne tony, zahranim na rozne miesta medzi kobylkou a hmatnikom. A ten zvuk je jednoducho nenahraditelny. Nechapem aky to ma zmysel odkladat nieco namiesto toho, aby si sa to ucil, takto si len narobis kopec zlozvykov a bude to este horsie. Tarne čáve !
Krutko

Příspěvekod vid » pát pro 14, 2007 15:42

Ani nie. ton flazoletu je o niekolko oktav vyssie, nie o jednu. a nemusi to byt ani ten isty ton ako drzis. Vsetko zalezi od toho kde na strune ten flazolet zahras.
vid

Příspěvekod <SLASH> » pát pro 14, 2007 16:09

Hej tak je...KEd spravis flazolet trsatkom, tak mozes dostat kludne aj tercu ci kvintu od povodneho tonu a to vsetko este o 1 ci dve oktavy vyssie...
"Vypijem flasu Jacka Danielsa denne. Zomriem?" Slash
<SLASH>

Příspěvekod punkpin » ned pro 16, 2007 22:13

o akom flaze je rec?supnite ukazku...
I'm eating vegetation, cause of fast food nation
I'm wearing a couple of shoes cause of globalization
I'm watching michael moore expose the awful truth
I'm listening to public enemy and reagan youth

Bandzone.cz/zlompina
punkpin

Příspěvekod jivo » pon pro 17, 2007 13:49

My gear rulez. Your gear sucks. :D
Les Paul + Marshall = ROCK !!!
Powered by Peavey and Mesa/Boogie amplification.
jivo

Příspěvekod punkpin » pon pro 17, 2007 16:13

dik jivo uz je mi to jasne! :D

Bandzone.cz/zlompina
punkpin

Příspěvekod punkpin » pon pro 17, 2007 16:20

WUAAAA ludia nerozumiem co vam na tom nejde?ved je to ooplna ,,brnkacka" :lol: ....som myslel ze to bude daco tazke ale ved na tom videu co jivo hadzal je to absolutne dobre vysvetlene...som si ho pozrel chvilu si zahral a bac uz to viem! 8) ..a to nie som ziadny megatalent....alebo mozno ano.....diki pani aspon mam novu vecicku v mojom arSenale.... :D

Bandzone.cz/zlompina
punkpin

Příspěvekod janeecko » pon pro 17, 2007 16:47

ja som myslel ze flazolety brnknes na strunu a drzis volny prst na strune v mieste o oktavu vyssom ako stlaceny ton povodny.
neviem ci je to zrozumitelne :)

priklad.....mas prazdne E strunu a prilozis len jemne prst na 12 prazec E struny a brnknes...to je flazolet nie?

to co jivo spomina nie je nieco ine?

ci ja som pomyleny?
Fender USA stratocaster 2002
AVT50H + Hohner BOX (2 x Celestion)
DynaComp Clone by Smrcka Efects,
Rocktron MetalPlanet, Sovtek Big Muff
Tubedriver by Prosound, Ibanez DL5

www.shupitopresto.sk
janeecko

Příspěvekod majso » pon pro 17, 2007 16:59

janeecko píše:ja som myslel ze flazolety brnknes na strunu a drzis volny prst na strune v mieste o oktavu vyssom ako stlaceny ton povodny.
neviem ci je to zrozumitelne :)

priklad.....mas prazdne E strunu a prilozis len jemne prst na 12 prazec E struny a brnknes...to je flazolet nie?

to co jivo spomina nie je nieco ine?

ci ja som pomyleny?
to nie je umely flazolet ale klasicky
majso

Příspěvekod vid » úte pro 18, 2007 00:45

na flazolet je kedykolvek ked brnknes strunu tak vtipne ze hra iny ton ako ne/mas stlacny lavou rukou.

kvazi su 3 typy:

- klasicky/prirodzeny: strunu nemas pritlacenu, len sa lavou rukou niekde (5,7,12,...) dotknes a brnkes.

- umely: lavou rukou si pritlacis strunu, brnknes, a potom sa pravou dotknes. Miesta kde to funguje zostavaju, ale len pre pritlacenu dlzku struny. Zase sa dotykas v polovici (12), tretine (7), stvrtine (5), atd, len o tolko prazcov vyssie, na kolkom prazci drzis lavou. Napriklad ak drzis lavou na 3. prazci, pravou to funfuje na prazoch: 12+3, 7+3, 5+3, atd..

V praxi pekna vec ako ton "legatovo" zvysit o oktavu, napr. zahras ton na 6 prazci, lavou drzis, a pravou doklepnes na 18tom.

- trsatkovy: princip zostava, len to posunies tak o dve oktavy vyssie. Cize namiesto 12. prazca je to niekde kde by bol 36 prazec. A to je zhruba tam kde hras pravou rukou, v strede medzi 24. prazcom a kobylkou. Vtip je v tom ze sa to da zahrat pravou rukou, len to treba nacvicit.

Pre cvicenie je dobre trsatko otocit kolmo (pripadne nie uplne) na struny, a **** do struny tak ze sa jej dotknes aj palcom. Ak to nezazneje ako ma, treba to skusit o kusok vedla na strune. Ono uz v tychto vysokych polohach (kde je fktivny 36 prazec) to nieje sranda, su to velmi male vzdialenosti. Treba hladat a casom tu polohu prek kazdy ton objavite.

Sorry za blbe vysvetlovanie, niesom akurvat prilis najtriezvejsi...
vid

Příspěvekod Bilboslavus » úte pro 18, 2007 23:05

ja napíšem možno zase capovinu ale celý víkend som "obetoval flažoletom, niečo som sa tu dočítal ako sa to robí a išiel som na to.
Prirodzený zvládnutý rýchlo a nejaké Machine head veci sa mi hned lahšie hrajú všimol som si umelý a McMacros písal spôsob ze prsteníkom pravej ruky si pritláča na strunu kde chcete flažolet urobi, ľavou rukou drža tón a pravou rukou brnknú trsátkom v ten istý moment ako pustíte prsteník.
Znie to krkolomne možno ale nie je to také ažké a aj taky amatér ako ja sa dokázal priblíži k zvuku trebárs v piesni od Machine Head Ten ton Hammer
ladenie BFisBEGisCis
Kód: Vybrat vše
E        5(umely flazolet)
B  1-0
F# 1-0-x
B  1-0-x

tak trochu som to robil v ponáhlaní a ručne a prvý krát tak ospravedlnte primitivizmus :D
ESP LTD MH-50 powered by EMG 81+85 in association with Ernie Ball 10
kombo: tranzistor Kustom Arrow16J 15W
PROEL káble, trsátka Jim Dunlop 0,99mm, JazzII, Ibanez signature Paul Gilbert,
Planet Waves pásik a kapo, multiefekt Boss GT-8
Bilboslavus

Příspěvekod vid » stř pro 19, 2007 00:34

Ja to pravou hram tak ze popri brnknuti o strunu suchnem aj palcom. Kedysi som skusal aj tak ako pises, dalsim prstom, ale moc mi to neislo a prislo mi to trochu menej prakticke.
vid

Příspěvekod mcmaros » stř pro 19, 2007 00:43

Je jedno ako to budes hrat. Obidva sposoby funguju. A to som cital od uz skusenych hudobikov, ze to nerobia palcom. Jeden bol cesky gitarista, ale hlava derava...
Obrázek
Max for President!
mcmaros

Příspěvekod TheEdges » čtv led 03, 2008 20:00

no mne sa stalo to ze som si doma nahraval,podklad a potom solo a cuduj sa svetu.....pustam si nahravku,pocuvam pocuvam a zrazu bolo zniet ten falzolet,ci beky,to bola fasa vam poviem hosi,iba nahodne som ho zahral,ale ked som sa pokusal ho zahrat este raz smola,nejde to a ani to neviem :cry:
TheEdges

Příspěvekod Bilboslavus » čtv led 03, 2008 20:21

to sa stava aj mne dos často podvedome nejako hrám nechtiac (hlavne vtedy ked to vazne vadi) a ked chcem ani za toho .. oneho. Umele flazolety su tazsie ako to na prvy pohlad vyzera.
ESP LTD MH-50 powered by EMG 81+85 in association with Ernie Ball 10
kombo: tranzistor Kustom Arrow16J 15W
PROEL káble, trsátka Jim Dunlop 0,99mm, JazzII, Ibanez signature Paul Gilbert,
Planet Waves pásik a kapo, multiefekt Boss GT-8
Bilboslavus

Příspěvekod vid » čtv led 03, 2008 20:26

okrem toho ze to musis pravou rukou robit spravne, to musis robit aj na spravnom mieste (vzdialenost od kobylky), podla toho aky ton drzis.

cize ked ti to nejde na jednom mieste, posun ruku trochu vedla a skus tam, moze byt ze to skusas zrovna na mieste kede ziadny flazolet nemas.

daju sa tie miesto aj "najst" tak ze strunu nebudes lavou pritlacat, pravou budes brnkat velmi blizko pri kobylke, a lavou sa prstom jemne dotknes struny niekde v strede medzi 24 prazcom a kobulkou (ako pri normalnom flazolete). takto, ked budes mat ten prst lavej ruky na spravnom mieste (su tam tak 3-4 tie miesta), tak budes pocut ten vysoky ton flazoletu. Potom to na tomto mieste skusaj hrat tou pravou (ale stale nepritlacaj struny) tak ze pocas brnknutia (tesne po) suchnes palcom o strunu.
vid

Příspěvekod FilipBB » čtv led 03, 2008 20:29

Hmm no ja to furt hrávam tak že ako keby som tlmil, tak tú dlaň pritlačím na miesto flažoletu a iba brknem...je to fakt brutálne jednoduché takto ale ja to neuznávam a snažím sa to odnauči. Takže vyhnite sa tomu;)
POZOR h¾adá sa!
-KLÁVESÁK KTORÝ MÁ RÁD ROCKOVÚ MUZIKU z BB :)

Epiphone firebird studio
Stagg stratocaster
Behringer GMX110
Boss Turbo Overdrive
Danelectro Free Speech Talk Box (taká hraèièka..z neho sa vždy dobre zasmejeme v kapele :D )
FilipBB

Příspěvekod The Philosopher » čtv led 03, 2008 20:49

ináč vy nato nepoužívae výraz ŠKRTANIE? podla mna to dos vysihuje aj tú techniku
Keep metal alive..
The Philosopher

Příspěvekod FilipBB » čtv led 03, 2008 20:59

ja to volám ,,písaknie" alebo ,,kvílení" :D
POZOR h¾adá sa!
-KLÁVESÁK KTORÝ MÁ RÁD ROCKOVÚ MUZIKU z BB :)

Epiphone firebird studio
Stagg stratocaster
Behringer GMX110
Boss Turbo Overdrive
Danelectro Free Speech Talk Box (taká hraèièka..z neho sa vždy dobre zasmejeme v kapele :D )
FilipBB

Další

Zpět na Gitarove techniky a teoria