Èerpanie inšpirácie

Moderátor: Moderators

Èerpanie inšpirácie

Příspěvekod the_zako » pon kvě 18, 2009 19:01

zaujimalo by ma hlavne od ludi ktory skladaju muziku, kde vsade hladaju ispiraciu. ci sa snazite nejak "svojsky kopirovat" uz nieco nahrate alebo nemate problemy nieco originalne zlozit...proste ako vy skladate. na style nezalezi. myslim ze to moze vela povedat nielen mne ale aj inym.
Yamaha Pac120S VW (SBS DL1658B-U on bridge)
Korg AX1500G
Bratove homemade tranzistorove kombo (Celestion G12K - 100)
the_zako

Příspěvekod johnzo » pon kvě 18, 2009 20:40

napadne ma nejaký riff a potom o to rozvíjam, štruktúru songov viac menej kopírujem a tak... :)
yamaha rgx420dz, morley bad horsie 2, boss EQ, peavey valveking 212.
Obrázek.

*ja mam vynimku
johnzo

Příspěvekod skylight » pon kvě 18, 2009 20:57

Tu je podla mna dobre ked pocuvas viac zanrov. Ako napr. ja od folkloru, jazzu, bluesu, punku, rocku, metalu, hardcoru, az po napriklad flameco. A pri skladani ti to moze dost pomoct ked ta napr ako johnzo napisal napadne nejaky riff teraz ho trosku rozvinies nejakou vyhravkou ale potom si to vypocujes a ak je to len take 'obycajne' tak tam napriklad namiesto klasickych akordov das par jazzovych alebo nejake bluesove solo alebo nieco netradicne a hned mas nieco svoje. A na druhej strane ak aj hras nieco ine ako ja folklor tak tam mozes zase opacne vyuzit rockove postupy alebo patkove akordy atd. (alebo ked sme sa s kolegami v ludovke nudili tak sme si zvykli zahrat metallicu alebo evanescence v ludovej podobe na husliach, cimbale hramonike base :lol: takze aj tu padla vhod ta roznost zanrov).
Jackson JS30RR,
Homemade kombo 60w,
Mesa Boogie V-twin rack preamp, TC Electronic G-Sharp,
Boss DS2, Jim Dunlop Cry baby 535 wah
-------------------------------------------------------
Yamaha NP 30 dig. stage piano
skylight

Příspěvekod plach » pon kvě 18, 2009 21:27

..."svojsky kopírova"...to je pekný výraz...a asi tak to funguje...lebo ...večšinou čo ma napadne...tak nekôr zistím, že mi to niečo pripomína...alebo to niekto povie....
ale všeobecne....inšpiráciu najčastejšie čerpám ..heh..z hudby....

inak....skylight...hrat metelicu , evanescence v ludovej podobe....to by som vážne kcel poču.....kedysi dávno sa nám stalo..., a to bol fakt magický moment..., že sme len tak z ničoho nič začali hra smells like teen spirit na ska (už neviem, či bubenik hodil ska ritmus, alebo jak to bolo...)....to bola šupa.....len sme po sebe pozerali s vygulenými očami jak to perfektne sedí a zneje....
plach

Příspěvekod the_zako » pon kvě 18, 2009 21:57

devin townsend raz povedal ze ispiracia je uplne vsade. ja si myslim ze mal z casti pravdu ale je pre mna strasne tazke ju najst. obdivujem kapely typu neurosis, isis, emor...je to strasne emotivna hudba ktora neni zalozena na sprinte po hmatniku ale na melodii a cite...aj ked je pravda ze mam rad aj dost pretekarsku hudbu. no problem je v tom ze sa mi to akosi stale nedari skrizit. chcel som vediet ako to beru druhy a skusit ich "metody" skladania...ja som zatial nic suvisle nezlozil pretoze akosi ma napadne vzdy len par akordov a bud ich zabudnem alebo po case si uvedomim ze stoja za hovno.
Korg AX1500G
the_zako

Příspěvekod skylight » pon kvě 18, 2009 22:31

plach píše:inak....skylight...hrat metelicu , evanescence v ludovej podobe....to by som vážne kcel poču.....kedysi dávno sa nám stalo..., a to bol fakt magický moment..., že sme len tak z ničoho nič začali hra smells like teen spirit na ska (už neviem, či bubenik hodil ska ritmus, alebo jak to bolo...)....to bola šupa.....len sme po sebe pozerali s vygulenými očami jak to perfektne sedí a zneje....

No my sme len tak raz pred vystupenim ked sme sa zvucili na mikrofony tak cimbalista zacal hrat metallicu for whom the bells tolls. ja som sa pridal na harmonike naucili sme hustlistku hlavnu melodiu a na skuske sme to dotiahli. a evenescence to bolo len tak z nudy na skuske ale potom sme to vyuzili ked sme isli fasiangovy sprievod cez dedinu a nemali sme co hrat bo sme hrali stale to iste do okola tak sme dali evanescence :lol: ludia po nas kukali ze co to je ale brali to ako dake solo hudby :lol: :lol: :lol:

the_zako píše:ja som zatial nic suvisle nezlozil pretoze akosi ma napadne vzdy len par akordov a bud ich zabudnem alebo po case si uvedomim ze stoja za hovno.

Vies co skus si nahravat co hras vsetko... napady vsetky, spisat do tabov alebo tak nejak... ja som to tiez tak spravil potom som to poslal basakovi on tam pridal basu do toho co sa mu pacilo povedal za tymto by som zahral nieco taketo potom mozno toto, toto.... potom si to zobral spevak ten to dal do dakej formy spravil si melodiu a bolo... predsa len viac hlav viac rozumu :)
A mna strasne vela veci napada ked nemam gitaru alebo klavir pri ruke ako napr v robote. Hmkam si to cely den ale ked pridem domov tak si to uz nepamatam :lol: tak som si to zacal nahravat do mobilu, ze si zahmkam alebo zapiskam tu melodiu do mobilu a potom ked si to pustim tak ma to napadne ze co som to xcel a potom mozem spisat do tabov.
Jackson JS30RR,
Homemade kombo 60w,
Mesa Boogie V-twin rack preamp, TC Electronic G-Sharp,
Boss DS2, Jim Dunlop Cry baby 535 wah
-------------------------------------------------------
Yamaha NP 30 dig. stage piano
skylight

Příspěvekod weeest » úte kvě 19, 2009 09:41

No neda sa sadnu si a povedat teraz idem nieco robit stvorit. Na tvorenie treba mat naladu. Casto som si len tak hral dlhanske jammi tak sam zo sebou. A mozno tak po hodinke hrania zo seba vyhodis daky dobry riff.

Stava sa mi casto ked sa prechaddzam v prirode ze ma napadaju neuveritelne sola. smola ze ich vzdy zabudnem.....

Ak ta nic nenapada tak skus dat tu vonavku "canabis for men" , mozno pomoze :D
LAG am 100 feat. Gotoh Floyd Rose
Ibanez ART 320
Marshall JMP1 , TC electronic G-major, Marshall 9100 power amp, Marshall 1936 feat. G12 Century Vintage Neo , Rocktron midimate, Peavey Royal 8.
weeest

Příspěvekod Bilboslavus » úte kvě 19, 2009 10:33

the_zako píše:devin townsend raz povedal ze ispiracia je uplne vsade. ja si myslim ze mal z casti pravdu ale je pre mna strasne tazke ju najst. obdivujem kapely typu neurosis, isis, emor...je to strasne emotivna hudba ktora neni zalozena na sprinte po hmatniku ale na melodii a cite...aj ked je pravda ze mam rad aj dost pretekarsku hudbu. no problem je v tom ze sa mi to akosi stale nedari skrizit. chcel som vediet ako to beru druhy a skusit ich "metody" skladania...ja som zatial nic suvisle nezlozil pretoze akosi ma napadne vzdy len par akordov a bud ich zabudnem alebo po case si uvedomim ze stoja za hovno.

omfg niekto tu spomenul konečne tri hodnoté kapely v jednom príspevku :D
Aby si vedel musis byt trochu mesuge v hlave aby si dokazal tak kompozicne narocne skladby robit, proste byt spravnym sposobom drbnuty aby si sa odlisoval od inych, aby si mal napady ktory nikto iny nema, nechcem ti kazit radost ale nie kazdy dokaze skladat taku hudbu ako dvaja velikani, emor slovenska napodobenina.

Ako uz povedali musis si zaznamenat kazdy jeden napad, keby len 1 zo 100 mal stat zato, stale je to vyhra pre teba lebo za rok tych napadov snad bude dost aj na viacero skladieb. Inspiraciu by som nerad hladal v hudbe, kopirovanie sposobuje stagnaciu.
ESP LTD MH-50 powered by EMG 81+85 in association with Ernie Ball 10
kombo: tranzistor Kustom Arrow16J 15W
PROEL káble, trsátka Jim Dunlop 0,99mm, JazzII, Ibanez signature Paul Gilbert,
Planet Waves pásik a kapo, multiefekt Boss GT-8
Bilboslavus

Příspěvekod Hans Moleman » úte kvě 19, 2009 14:00

myslim, ze nie je vzdy pravidlom, ze ked akoby "beres" inspiraciu z hudby, musis automaticky kopirovat... myslim to tak, ze napr. pocuvas nieco nove alebo oblubene a proste ta pri tom napadne cosi zaujimave, moze sa to kludne podarit takto

a nemusi to nakoniec mat, ked tu ideu rozvinies, nic spolocne s povodnou inspiraciou

mozno je to skorej o pocite, ktory dana pesnicka vyvolava a to sa prenesie aj do hudby
Obrázek
Cort M600
LAG 300D
TC Electronic Nova System
Hans Moleman

Příspěvekod Bilboslavus » úte kvě 19, 2009 14:37

Hans Moleman píše:
mozno je to skorej o pocite, ktory dana pesnicka vyvolava a to sa prenesie aj do hudby

a možno je to maybeline :lol: :lol:

ináč fajn názor
Bilboslavus

Příspěvekod the_zako » úte kvě 19, 2009 15:34

Bilbo_Turambar píše:emor slovenska napodobenina.

sorry ale toto mi neda. vobec to neni tak ako si to vacsina mysli. zhodou okolnosti som v sobotu rozpraval s bratmi bavlnoucami(basak a bubenik z emoru). mali sme dlhy rozhovor a tiez sa cuduju ze preco ich ludia prirovnavaju k neurosis, isis ci podobnym. vraveli ze hudbu tvoria podla pocitu a nalady a to sa snazia preniest na nejaku melodiu. za celu karieru od punkovej kapely koniec koncov(1998) hrali jediny preberak(aj to len ako zvukovu skusku).su to chlapi ktory vedia muziku robit a robia ju vyborne.odporucam ist na koncert. myslim ze je to zadebnenost a zavist ludi ktory v nich vidia "napodobeninu".ja som podobu nepostrehol. nechcem tymto vyvolat konflikt len chcem veci uviest na pravu mieru.

BTW: http://www.youtube.com/watch?v=WnAzULYlKbE
Korg AX1500G
the_zako

Příspěvekod miso_kolo » úte kvě 19, 2009 15:40

the_zako píše:
Bilbo_Turambar píše:emor slovenska napodobenina.

sorry ale toto mi neda. vobec to neni tak ako si to vacsina mysli. zhodou okolnosti som v sobotu rozpraval s bratmi bavlnoucami(basak a bubenik z emoru). mali sme dlhy rozhovor a tiez sa cuduju ze preco ich ludia prirovnavaju k neurosis, isis ci podobnym. vraveli ze hudbu tvoria podla pocitu a nalady a to sa snazia preniest na nejaku melodiu. za celu karieru od punkovej kapely koniec koncov(1998) hrali jediny preberak(aj to len ako zvukovu skusku).su to chlapi ktory vedia muziku robit a robia ju vyborne.odporucam ist na koncert. myslim ze je to zadebnenost a zavist ludi ktory v nich vidia "napodobeninu".ja som podobu nepostrehol. nechcem tymto vyvolat konflikt len chcem veci uviest na pravu mieru.

BTW: http://www.youtube.com/watch?v=WnAzULYlKbE

mne sa veru ich hudba podobna na neurosis, ci isis... ale nevidim v tom nic zle. kazdy ma nejake inspiracie, ktore sa musia prejavit... rovnako ako v ich hudbe, mojej ci tvojej... ich hudba sa mi paci, hraju super a vobec im nezavidim
Ibanez Jcustom 8527, Keller PRS 7 custom, VHT SIG:X, 2xVHT 4x12 DELIVERANCE a nejake voloviny...
miso_kolo

Příspěvekod Bilboslavus » úte kvě 19, 2009 19:24

JJ napodobnenina nie je hanlive vyjadrenie ale proste .. vela ludi to tak vidi tak asi kus pravdy v tom bude, nikto nehovori ze robia covery, alebo ze si pustia song zoberu strukturu a zmenia riffy, proste su tu otcovia Neurosis ktory zacinali s velmi smiesnym HC, potom vcelku vydareny ISIS, Rosetta co napodobnuje ISIS, Cult of Luna co si ide vlastnou cestou a Emor, ktory zacina si myslim ale vcelku dobrou cestou, ale proste ... sludgu je teraz dost uz nie su originalny.
Bilboslavus

Příspěvekod Ondskan » úte kvě 19, 2009 21:37

Ostatné nepoznám, ale Emor je paradicka, pekne im to šlape i na koncerte. Dufam ze ich znova uvidim na Minikvase. Nejde niekto ? :D
A či kopírujú je mi jedno, keď sa mi ta hudba páči, tak nie je o čom. Keď sa mi omrzí pojde preč.
Gear:
Schecter C1 w/ SD TB4 + SH2
Laney TT50H - Wzmacniacz lampowy
T.C. Electronic G-Sharp
Korg PitchBlack
Alesis iO2 Express + Amplitube 3 + Reaper
http://bandzone.cz/guitarelectrification
Ondskan

Příspěvekod the_zako » stř kvě 20, 2009 14:31

je to asi len vec nazoru.ja v emore podobu nevidim. ak by sa to malo brat tak, myslim ze ziadna slovenska metalova kapela ktoru poznam nieje originalna.emor je klenot slovenskej hudobnej sceny to je moj nazor.

inak miso kolo ako vam to frci so (sic)om?na rockfeste to bola parada.
Korg AX1500G
the_zako

Příspěvekod the_zako » stř kvě 20, 2009 14:36

ondskan:idem na kvas. ako spoluorganizator :-P
Korg AX1500G
the_zako

Příspěvekod Bilboslavus » stř kvě 20, 2009 17:03

the_zako píše:je to asi len vec nazoru.ja v emore podobu nevidim. ak by sa to malo brat tak, myslim ze ziadna slovenska metalova kapela ktoru poznam nieje originalna.emor je klenot slovenskej hudobnej sceny to je moj nazor.

inak miso kolo ako vam to frci so (sic)om?na rockfeste to bola parada.

tak emor je jedina normálna metalová kapela zo SK nič iné nepočúvam (nerátajúc horkíže slíže)
Bilboslavus

Příspěvekod ~beowulf~ » stř kvě 20, 2009 17:48

Bilbo_Turambar píše:tak emor je jedina normálna metalová kapela zo SK nič iné nepočúvam (nerátajúc horkíže slíže)

Škoda Bimbo, škoda, mal by si častejšie chodi na koncerty :) Sem-tam by sa čosi našlo.
Cort M600 Black cherry sunburst (C 12-56)
IMG StageLine GAT-100R + 2x12 " Vin30
AKG D5S
E-MU 0202
CME M-Key
~beowulf~

Příspěvekod Krutko » stř kvě 20, 2009 17:54

~beowulf~ píše:
Bilbo_Turambar píše:tak emor je jedina normálna metalová kapela zo SK nič iné nepočúvam (nerátajúc horkíže slíže)

Škoda Bimbo, škoda, mal by si častejšie chodi na koncerty :) Sem-tam by sa čosi našlo.

na co pocuvat nejaky priemer alebo nieco co sa len "da vypocut" ked mozeme pocuvat naozajstnu hudbu?
Krutko

Příspěvekod the_zako » stř kvě 20, 2009 18:23

je toho viac. napr. deep sense, rumburax a nahodny znami(uz nefunkcny). ostatne fakt nestoji zavela...
Korg AX1500G
the_zako

Další

Zpět na Gitarove techniky a teoria