help_TONINA

Moderátor: Moderators

Příspěvekod plach » sob kvě 09, 2009 12:35

Vindo !! OBE!!!! obe stupnice....! nie oba! a to už si urobil druhý krát...
prepáčte za OT....
plach

Příspěvekod johnzo » sob kvě 09, 2009 12:54

left_hand píše:
Vindo píše:
left_hand píše:chapes tomu zle.

to ako urcit toninu je aj pre mna trosku (dost) problem, ale kazdopadne viem, ze tonina je cely hudobny material pouzity v skladbe. Teda ak sa shra v C dur (tonina) tak v skladbe mozu zazniet vsetky stupnice so zakladnym tonom (tonika) C (cize to mozu byt stupnice napr. C dur, C moll, C dur harmonicka, C dur melodicka atd. atd. atd.).

uff...myslim ze si povedal blbost... C-dur nema ziaden krizik a ani béčko a c-moll má 3 béčka, čize su to dva rozne stupnice, ktore nemaju so sebou nic spolocne....alebo mozno si to inak myslel, alebo som tomu nepochopil co si napisal....a tiez si myslim, ze dur stupnice sa nedelia na harmonicke a melodicke, ale molove sa tak delia.

cajik: najlepsie zistis v ktorej tonine je skladba ak sa pozries na predznamenania vedla husloveho kluca, v tomto sa najlepsie zorientujes v tzv. kvintovom a kvartovom kruhu, tam to je vysvetlene.....daj si do googla kvintovy a kvartovy kruh..

u whoa. myslym, ze mas recht aj ty a ja tak trochu. takto upravime to na pravu mieru. tonina JE cely hudobny material pouzity v skladbe, ako som povedal (tu som si isty). ale teraz to pride. tu som tresol dobru hlupost. a musel som sa kvoli tomu pozriet do mudrych knizok. a mudra knizka tvrdi, citujem :"V tonine C dur mozu byt pouzite rozne stupnice: C ionska, ,C dur harmonicka, C pentatonicka atd. (toto ma asi zmiatlo)" a dalej "...V inom pripade je melodia skladby zostavena z tonov stupnice A moll dorskej. Zakladnym tonom i tonikou bude ton A. Pretoze vsak dorsky modus lezi na II.stupni diatonickej stupnice dur, bude skladba v tonine G dur, t.j. 1#" takze tak.

som z toho ***.

do Cdur môžem hra všetky módy odvodené od Cdur alebo všetko čo je C? c moll c mix. c lokrická... ? :oops:
yamaha rgx420dz, morley bad horsie 2, boss EQ, peavey valveking 212.
Obrázek.

*ja mam vynimku
johnzo

Příspěvekod Polymer » sob kvě 09, 2009 13:00

Aj ja cumim, doteraz som si mylne myslel, ze tonina=stupnica, ale nie je to tak :)
Ibanez RG-370 DX (neck: EMG-89 | bridge: EMG-81)
Engl Thunder 50 Reverb
Dunlop Crybaby GCB-95
Korg AX5G
Shure SM57
EB .010-.052
Polymer

Příspěvekod Návštěvník » sob kvě 09, 2009 14:06

plach píše:Vindo !! OBE!!!! obe stupnice....! nie oba! a to už si urobil druhý krát...
prepáčte za OT....

oukej, uz si dam na to pozor :)
Návštěvník

Příspěvekod Návštěvník » sob kvě 09, 2009 14:10

johnzo píše:
som z toho ***.

do Cdur môžem hra všetky módy odvodené od Cdur alebo všetko čo je C? c moll c mix. c lokrická... ? :oops:

tak v tomto nie som si isty, ale podla mna by to bola hlupost....ale nechcem trepat,....ale co je iste tak do C mozes hrat, Cdur, Amoll, a vsetky kadencie cize 1., 4., a 5. stupen, no a potom kludne aj obraty tychto akordov, rozne variacie (sexty, nóny..)....je toho vela, a smutne je to, ze to v praxi este neviem dobre uplatnit :D
Návštěvník

Příspěvekod cajik » sob kvě 09, 2009 17:52

dakujem vam ze sa mi to snazite visvetlit ale s teho este veci debil :shock: jak som bol som cakal ze mi nekdo napise 3 veti strucne aby som pochopil ale ne na 2 strany

nemohol bi mi nekdo zodpovedat tieto otyzky co sa tonyni tyka ?

alebo aspon zodpovedat na tieto otazky co sa tohoto tika:
1 toninu zacinam zistovat podla prveho tonu ktory pocujem v skladbe?
2 ked je to napr ton C jak zistim s ktorych stupnic mam viberat dalsie tony?
je na to nejaka tabulka?
3 je to len 1 ton alebo to moze byt aj akord? lebo som cital ze v rockovej hudbe to zistim hned podla prveho akordu
4 je toninu nutne urcit ked cem nejaku piesen zahrat podla ucha lebo to skusam bez teorie len bodla sluchu a moc mi to nejde sem tam sa mi neco podari

To bi bolo zatial setko keby bol niekdo taky dobry a zodpovedal bi mi tieto otazky? :D :shock:

dopredu dik :lol:
cajik

Příspěvekod Bilboslavus » sob kvě 09, 2009 18:57

neda sa vsetko tak zovšeobecni aby to platilo furt
ale

teoria respektíve ... bolo vy vhodné keby si skladbu začal a končil tónov s ktorým chceš najviac pracova, cize tým ktorý vytvára tóninu.
Dajme tomu ton C ale ako si chcel akord C dur.
to je zaklad.
Takze mozes pouzit tony stupnice C dur, potom A mol (pretoze obsahuje tie iste tony). A potom mas na to "tabulky" ze ktore stupnice su harmonicke, niekto to sem tusim pisal, dost harmonicka je kvarta,kvinta, tercia.
Potom su tam este nejake vynimky a trebars z C dur mozes prejst do C mol, ale musis vediet ako =D ale raz som sa nato pytal ucitela a povedal ze da sa.

Zistit toninu a podla toho robit skladbu, neviem nemam sluch nikdy by som si nato netrufal, ale je to rozumne riesenie podla mna.
ESP LTD MH-50 powered by EMG 81+85 in association with Ernie Ball 10
kombo: tranzistor Kustom Arrow16J 15W
PROEL káble, trsátka Jim Dunlop 0,99mm, JazzII, Ibanez signature Paul Gilbert,
Planet Waves pásik a kapo, multiefekt Boss GT-8
Bilboslavus

Příspěvekod Návštěvník » sob kvě 09, 2009 19:40

cajik píše:alebo aspon zodpovedat na tieto otazky co sa tohoto tika:
1 toninu zacinam zistovat podla prveho tonu ktory pocujem v skladbe?
2 ked je to napr ton C jak zistim s ktorych stupnic mam viberat dalsie tony?
je na to nejaka tabulka?
3 je to len 1 ton alebo to moze byt aj akord? lebo som cital ze v rockovej hudbe to zistim hned podla prveho akordu
4 je toninu nutne urcit ked cem nejaku piesen zahrat podla ucha lebo to skusam bez teorie len bodla sluchu a moc mi to nejde sem tam sa mi neco podari

1. - moze to byt tak, ale aj nemusi
2. - ked je to C, vyberas zo stupnic Cdur a amoll, + kadencie, a rozne obraty, ked je to Gdur tak mozes aj emoll + kadencie atd.. vsak uz som to pisal, pouzi aj google, tu mas ten kvit-kvart kruh, na nom to zistis

Obrázek

3. - aj akord..v rocku hlavne, ako si to povedal je to tak
4. - ked hras podla sluchu tak ti moze byt naprd v akej si tonine nie?
:D , iba ak by ta to dalej zaujimalo :)
Návštěvník

Příspěvekod cajik » sob kvě 09, 2009 20:15

jj dik ale ten kruh uz ma sere
asi 20 krat mi ho poradili 20 krat som sa ho snazil pochopit ale som s toho debil nemas nahodu skype ze bi si mi nejak visvetlit ten kruh
cajik

Příspěvekod Návštěvník » sob kvě 09, 2009 20:27

cajik píše:jj dik ale ten kruh uz ma sere
asi 20 krat mi ho poradili 20 krat som sa ho snazil pochopit ale som s toho debil nemas nahodu skype ze bi si mi nejak visvetlit ten kruh

ICQ nemas?...radsej tamto..na skype uz neviem jake mam meno
napis mi 296 439 014
Návštěvník

Příspěvekod cajik » sob kvě 09, 2009 20:47

jj mam uz som si ta pridal
cajik

Příspěvekod Návštěvník » ned kvě 10, 2009 09:16

Vindo píše:
cajik píše:jj dik ale ten kruh uz ma sere

ICQ nemas?...radsej tamto..na skype uz neviem jake mam meno
napis mi 296 439 014

možeš to aj mne vysvetlit... :lol:
Návštěvník

Předchozí

Zpět na Gitarove techniky a teoria