help_TONINA

Moderátor: Moderators

help_TONINA

Příspěvekod cajik » čtv kvě 07, 2009 21:40

pocujte pls nevedel bi mi nekdo povedat jak zistim v jakej tonine je skladba zatial viem len ze tonina=stupnica ale dalej netusim jak ju zistit tak pls keby ste mi to nekdo mohli visvetlit

dakujem
cajik

Příspěvekod Návštěvník » čtv kvě 07, 2009 22:00

tonina je prvy/zakladny ton stupnice...

to,v akej tonine je skladba zistis ked si ju napocuvas,cize podla sluchu sa naucis hrat danu pesnicku,a jej toninu si vyvodis,vacsinou sa jedna o prvu dobu intra/slohy/refrenu ale neni to dane....casom to budes vediet ani sa nad tym nepozastavis :wink: :D
Návštěvník

Příspěvekod Polymer » čtv kvě 07, 2009 22:13

Skus si nejaku hlavnu melodiu zahrat na gitare, pripadne ked si skusis zahrat basovu linku na basgitare, od nej odvodit akordy, a tie poskusat, ze ake sa tam hraju. Podla toho uz zistis toninu. Jednoducho pocujes zniet tony a snazis sa ich najst na hmatniku. :) Odporucam najprv sa sustredit na prvy ton, a od toho to potom uz ide lahsie. To je asi najjednoduchsi sposob (teda okrem toho, ze si to vygooglis, alebo sa spytas zrucnejsieho jedinca) :D Tiez pomoze, ked si melodiu najprv vyhmkas a potom ju za sucasneho hmkania hladas na hmatniku :D Kazdopadne si to vyzaduje aspon minimalne trenovany sluch.
Ibanez RG-370 DX (neck: EMG-89 | bridge: EMG-81)
Engl Thunder 50 Reverb
Dunlop Crybaby GCB-95
Korg AX5G
Shure SM57
EB .010-.052
Polymer

Re: help_TONINA

Příspěvekod mcmaros » čtv kvě 07, 2009 22:19

cajik píše:zatial viem len ze tonina=stupnica

Tak ani to nie je dobre. Tonina nie je stupnica. :)
Obrázek
Max for President!
mcmaros

Příspěvekod mcmaros » čtv kvě 07, 2009 22:21

poweredby píše:tonina je prvy/zakladny ton stupnice...

Tonika, nie tonina. :wink:
Obrázek
Max for President!
mcmaros

Příspěvekod Návštěvník » čtv kvě 07, 2009 22:53

a tiez sa netreba spolahnut v tom, ze prvy ton urcuje v akej tónine sa pesnicka hra....najvacsiu istotu ti dá posledny ton piesne...teda aspon v klasike to je tak :)
Návštěvník

Příspěvekod Návštěvník » čtv kvě 07, 2009 23:19

Vindo píše:a tiez sa netreba spolahnut v tom, ze prvy ton urcuje v akej tónine sa pesnicka hra....najvacsiu istotu ti dá posledny ton piesne...teda aspon v klasike to je tak :)

v podstate ano,ale ani to nieje pravidlom :lol:
Návštěvník

Příspěvekod Polymer » čtv kvě 07, 2009 23:25

poweredby píše:
Vindo píše:a tiez sa netreba spolahnut v tom, ze prvy ton urcuje v akej tónine sa pesnicka hra....najvacsiu istotu ti dá posledny ton piesne...teda aspon v klasike to je tak :)

v podstate ano,ale ani to nieje pravidlom :lol:

Najlepsie je song stabovat a z toho uz vies odvodit x-stupnic, ta sa ale moze v ramci jedneho songu menit, takze zase to nie je idealne :lol:
Bezne je to ale tak, ze prvy zahrany akord urcuje, aka je to stupnica, pripadne este dalsie akordy, aky je to mod.
Ibanez RG-370 DX (neck: EMG-89 | bridge: EMG-81)
Engl Thunder 50 Reverb
Dunlop Crybaby GCB-95
Korg AX5G
Shure SM57
EB .010-.052
Polymer

Příspěvekod Návštěvník » čtv kvě 07, 2009 23:28

ja ked sa ucim vela pesniciek naraz,spisujem si znacky a stavbu skladby o notesu a pohladom hned viem v akej je to stupnici...ale kazda pesnicka to ma diametralne odlisne ale vzdy sa to da určit.
Návštěvník

Příspěvekod ksicht » pát kvě 08, 2009 00:14

Ako tu uz bolo spomenute, toninu vacsinou urcis podla prveho akordu.
Ked sa ti jedna len o akordy, tak durove akordy hras prvy, stvrty a piaty stupen a molove treti a siesty(myslim).
To znamena, ze ked je skladba v C, tak budes hrat durove: C,F,G
a molove:Emi,Ami
Zitujes to cez stupnicu. Ked je skladba napr. v G, tak G je prvy stupen. Potom len ides dalej po supnici a pocitas.
ksicht

Příspěvekod skylight » pát kvě 08, 2009 00:50

Tak ako to bolo napisane prvy a posledny ton... pricom posledny je hlavny. aky je posledny ton v takej si stupnici. Alebo potom podla poctu krizikov.
Jackson JS30RR,
Homemade kombo 60w,
Mesa Boogie V-twin rack preamp, TC Electronic G-Sharp,
Boss DS2, Jim Dunlop Cry baby 535 wah
-------------------------------------------------------
Yamaha NP 30 dig. stage piano
skylight

Příspěvekod Návštěvník » pát kvě 08, 2009 09:43

skylight píše:Tak ako to bolo napisane prvy a posledny ton... pricom posledny je hlavny. aky je posledny ton v takej si stupnici. Alebo potom podla poctu krizikov.

tak tak.
vsak skladba kludne moze zacat aj tonom G a nemusi to byt v tonine Gdur...ak sa skonci Céčkom, tak vtedy vieme povedat v akej je tonine...no alebo najlepie je to urcite pomocou poctom krizikov alebo bečok ako to kolega povedal :D
Návštěvník

Příspěvekod cajik » pát kvě 08, 2009 10:49

dik vsetkym
ked tomu dobre chapem je to teda takj ze nariklad ked skladba zacina tonom C tak to bude stupnica Cdur
cajik

Příspěvekod left_hand » pát kvě 08, 2009 10:57

cajik píše:dik vsetkym
ked tomu dobre chapem je to teda takj ze nariklad ked skladba zacina tonom C tak to bude stupnica Cdur

chapes tomu zle.

to ako urcit toninu je aj pre mna trosku (dost) problem, ale kazdopadne viem, ze tonina je cely hudobny material pouzity v skladbe. Teda ak sa shra v C dur (tonina) tak v skladbe mozu zazniet vsetky stupnice so zakladnym tonom (tonika) C (cize to mozu byt stupnice napr. C dur, C moll, C dur harmonicka, C dur melodicka atd. atd. atd.).
Skor ako sa spytas pozri sem, sem a sem.
left_hand

Příspěvekod cajik » pát kvě 08, 2009 12:08

tak sa idem na to mrknut ked mi este neco nebude jasne tak sem napisem

dik helf_hand uz mam v tom trocha jasno ale furt som s toho debil sak idem si to skusit
cajik

Příspěvekod cajik » pát kvě 08, 2009 12:13

nemohli bi ste mi este pls nekdo dat nejaku stranku kde su vipisane setky stupnice
cajik

Příspěvekod Ondskan » pát kvě 08, 2009 19:53

stihni si sw scale tools, je to free
Gear:
Schecter C1 w/ SD TB4 + SH2
Laney TT50H - Wzmacniacz lampowy
T.C. Electronic G-Sharp
Korg PitchBlack
Alesis iO2 Express + Amplitube 3 + Reaper
http://bandzone.cz/guitarelectrification
Ondskan

Příspěvekod Návštěvník » pát kvě 08, 2009 20:36

left_hand píše:chapes tomu zle.

to ako urcit toninu je aj pre mna trosku (dost) problem, ale kazdopadne viem, ze tonina je cely hudobny material pouzity v skladbe. Teda ak sa shra v C dur (tonina) tak v skladbe mozu zazniet vsetky stupnice so zakladnym tonom (tonika) C (cize to mozu byt stupnice napr. C dur, C moll, C dur harmonicka, C dur melodicka atd. atd. atd.).

uff...myslim ze si povedal blbost... C-dur nema ziaden krizik a ani béčko a c-moll má 3 béčka, čize su to dva rozne stupnice, ktore nemaju so sebou nic spolocne....alebo mozno si to inak myslel, alebo som tomu nepochopil co si napisal....a tiez si myslim, ze dur stupnice sa nedelia na harmonicke a melodicke, ale molove sa tak delia.

cajik: najlepsie zistis v ktorej tonine je skladba ak sa pozries na predznamenania vedla husloveho kluca, v tomto sa najlepsie zorientujes v tzv. kvintovom a kvartovom kruhu, tam to je vysvetlene.....daj si do googla kvintovy a kvartovy kruh..
Návštěvník

Příspěvekod left_hand » sob kvě 09, 2009 10:03

Vindo píše:
left_hand píše:chapes tomu zle.

uff...myslim ze si povedal blbost... C-dur nema ziaden krizik a ani béčko a c-moll má 3 béčka, čize su to dva rozne stupnice, ktore nemaju so sebou nic spolocne....alebo mozno si to inak myslel, alebo som tomu nepochopil co si napisal....a tiez si myslim, ze dur stupnice sa nedelia na harmonicke a melodicke, ale molove sa tak delia.

cajik: najlepsie zistis v ktorej tonine je skladba ak sa pozries na predznamenania vedla husloveho kluca, v tomto sa najlepsie zorientujes v tzv. kvintovom a kvartovom kruhu, tam to je vysvetlene.....daj si do googla kvintovy a kvartovy kruh..

u whoa. myslym, ze mas recht aj ty a ja tak trochu. takto upravime to na pravu mieru. tonina JE cely hudobny material pouzity v skladbe, ako som povedal (tu som si isty). ale teraz to pride. tu som tresol dobru hlupost. a musel som sa kvoli tomu pozriet do mudrych knizok. a mudra knizka tvrdi, citujem :"V tonine C dur mozu byt pouzite rozne stupnice: C ionska, ,C dur harmonicka, C pentatonicka atd. (toto ma asi zmiatlo)" a dalej "...V inom pripade je melodia skladby zostavena z tonov stupnice A moll dorskej. Zakladnym tonom i tonikou bude ton A. Pretoze vsak dorsky modus lezi na II.stupni diatonickej stupnice dur, bude skladba v tonine G dur, t.j. 1#" takze tak.
Skor ako sa spytas pozri sem, sem a sem.
left_hand

Příspěvekod Návštěvník » sob kvě 09, 2009 12:05

left_hand píše:u whoa. myslym, ze mas recht aj ty a ja tak trochu. takto upravime to na pravu mieru. tonina JE cely hudobny material pouzity v skladbe, ako som povedal (tu som si isty). ale teraz to pride. tu som tresol dobru hlupost. a musel som sa kvoli tomu pozriet do mudrych knizok. a mudra knizka tvrdi, citujem :"V tonine C dur mozu byt pouzite rozne stupnice: C ionska, ,C dur harmonicka, C pentatonicka atd. (toto ma asi zmiatlo)" a dalej "...V inom pripade je melodia skladby zostavena z tonov stupnice A moll dorskej. Zakladnym tonom i tonikou bude ton A. Pretoze vsak dorsky modus lezi na II.stupni diatonickej stupnice dur, bude skladba v tonine G dur, t.j. 1#" takze tak.

jednoducho povedane v C-dur mozes hrat aj a-moll, kedze oba stupnice nemaju ani jeden krizik resp. bečko. .....toninu charakterizuju aj kadencie, co je 1., 4., a 5. stupen, ale zvysok som az tak nerozumel, kedze moje vedomosti z teorie este nesiahaju na taku uroven :) .....a nemylme uz chalana, lebo sa zcvokne z toho, co tu piseme :D...
Návštěvník

Další

Zpět na Gitarove techniky a teoria