EMG 81 + 85 ZW set - recenzia

Moderátor: Moderators

EMG 81 + 85 ZW set - recenzia

Příspěvekod jivo » čtv zář 21, 2006 21:34

ok, tak toto je taky pokus o minirecenziu aktivnych EMG snimacov 81 a 85. boli kupene spolu ako zakk wylde set, co znamena, ze mali v skatulke navyse este jeden par potenciometrov, specialne pre Gibsony, inak je to to iste ako klasicke regulerne 81 a 85.

takze podme na to. snimace som zapojil do gitary Ibanez SZ520QM, telo mahagon, hore javor, krk mahagon, hmatnik palisander, struny cez telo, grafitovy nulty prazec, tvar tela sueprstrat, 22 prazcov, menzura 25,1. na gitaru som supol 0.11 struny a podladil som ju droppec C ladenia. zapojeny som bol cez Marshall TSL601 celolmapove kombo do Marshall 1936 2x12 bedne s Celestionmi G12T-75 cez kabel Planet Waves.

no a podme na vec. na zaciatok by som zacal celkovym dojmom, teda ze samotne snimace su velmi dobre, teda aspon zatial som s nimi velmi spokojny. kupil som si ich hlavne na pouzitie s nizsimi ladeniami a so skreslenim zvukom, na to su priamo ako stvorene. kedze su tieto snimace aktivne, maju v sebe zabudovany zosilovac signalu, co ma viacero vyhod, napr. magnety vnutri nie su prilis silne a preto neovplyvnuju struny, taktiez moze clovek pouzit dlhy kabel bez vyraznej straty singalu, snimace nebrumia, nesumia a nepiskaju a maju vysoku mieru singnalu, ktora sposobuje prebudenie predzosilovacich lamp, gitara nie je uzemnena na kobylku a preto cloveka nemoze kopnut el. prud atd. hlavna vyhoda je vsak vo zvuku, ktory je na skreslenom kanali velmi cisty a jasny, konretny a zrozumitelny, avsak pri zachovani hutnosti, vysokej miery skreslenia a tvrdosti zvuku. pri pouziti nizsich ladeni a pasivnych (najma alnico) snimacov sa casto stava, ze vysledny zvuk je nekonretny a zmeni sa na zahuhlanu masu, avsak 81 pri kobylke zaruci, ze zvuk je jasny a cisty, je krasne pocut co clovek hra a ako to hra, aj pri extremne vysokych skresleniach. zaroven to znie velmi pevne tvrdo, palm mutingy su pekne sekave a mlaskave, presne tak, ako to ma byt. tieto snimace su z tohto dovodu vhodne najma na hard rock az metal, maju velmi pevny, tvrdy az sterilny zvuk, ktory jednoducho "lame kosti" (trosku cliche vyraz :D ). vyhodou je taktiez obrovsky sustain a ako som uz spominal, prebudenie lamp v predzosilnovaci lampovych zosikov. snimace taktiez velmi pekne zachovavaju dynamiku hra a vysledny zvuk sa da oplvynovat iba silou uderu do srun. tato charakteristika ma vsak aj svoje nevyhody, najma pri hrani na cistom kanali. vdaka vysokemu outputu snimacov je dosiahnutie uplne cisteho zvuku problematicke, pri dynamickom hrani je mozne iba pri stiahnuti volume na gitare, ani potom vsak nie je cisty zvuk nic moc, vdaka istej "sterilite" si priam pyta nejaky chorus alebo reverb, pri ktorych pouziti sa da dosiahnut relativne pocuvatelny "metalovy" cisty zvuk, na country to vsak rozhodne nie je. ale akonahle gitarista prepne na skreleny kanal a udrie celou silou do srtun, vie, preco su EMG najrozsirenejsie aktivne snimace na svete. kobylkovova 81 hra pomerne ostro a hodi sa hlavne na skreslene doprovody a sola, pricom krkova 85 ma ovela basovejsi a plnsi zvuk, ktory vsak moze pri rytmickom hrani posobit prilis zahltene a preto sa viac hodi na ciste a menej skreslene zvuky, alebo este lepsie na sola vo vysokych polohach, kedy je zvuk krasny plny, s mnozstvom sustainu a verne kopirujuci gitaristove prsty.

taktez musim podotknut, ze podla mna zalezi urcite aj na gitare a dreve, teda nemozno povedat, ze EMG 81 v akejkolvek gitare bude hrat tak isto. 81 nie je prilis basovy snimac a preto podla mna znie velmi dobre najma v mahagonovych gitarach, ako su LP, ktore maju dostatocne hutny ton a pri gitarach ako su tenke ibanezy RG a podobne, kde dreva nie je nazvys, by bolo mozno aj vhodnejsie riesenie dat basovejsiu 85 ku kobylke. vsetko ale zalezi na individualnej gitare. taktiez treba podotknut, ze na EMG su citlive aj rozne apraty, teda nie kazdy aparat bude hrat s EMG 81 a 85 super, niektore su vhodnejsie a niektore su menej vhodne. tatiez je otazne, do akej gitary sa oplatia davat, pretoze i istych pripadoch mozu prekryt povodny zvuk gitary a preto by som ich do original LP custom zo 70. rokov nedaval, avsak na moderny metal, pripadne hard rock s JCM 800 su ako stvorene. a samozrejme, ton je najma v gitaristovych prstoch a preto ani tieto snimace, ani ziadne ine nespravia z majitela wakka wylda alebo kirka hammeta, len pri spravnej kombinaci nastroja a aparatu pomozu vyludit ten spravny zvuk.
My gear rulez. Your gear sucks. :D
Les Paul + Marshall = ROCK !!!
Powered by Peavey and Mesa/Boogie amplification.
jivo

Příspěvekod styrioci » pát zář 22, 2006 09:12

pekna recenzia :D este by bodli nejake zvukove ukazky :wink:
Obrázek
styrioci

Příspěvekod Predator » pát zář 22, 2006 11:38

Veľmi dobrá recenzia. Páči sa mi na nej, že je veľmi slušne rozobraná pozitívna aj negatívna stránka použitia týchto snímačov. Ešte by som snáď pripísal, že ako každá aktívka má aj táto sada snahu "podrža" hráča aj pri menej silne zahraných tónoch (aktívka sa snaží pobra úplne všetko, čo sa na hmatníku deje) a tým mu uľahči čisté vyznenie rýchlych pasáží, keď sa môže viac sústredi na technickú hru samotnú a menej na to, ako z nástroja vydolova mohutný tón s dlhým sustainom.

Samozrejme, vždy je niečo za niečo a tak z tohto dôvodu daňou za zvýšenú citlivos nástroja na každý jemný detail hry je nutnos hra čisto, presne, bez škrtania a nedochytených tónov, lebo nástroj sa snaží pochyta všetko - aj tieto rušivé artefakty. Technické veci preto na gitaru osadenú EMG treba hra viac technicky a menej silovo.Pre skúsenejšieho hráča to ale problém nie je a vysoká citlivos mu prináša rozšírenie hrateľnosti gitary, nie jej obmedzenie.

Ja osobne dávam prednos takto reagujúcim gitarám pred tými, z ktorých je nutné tón a sustain vymláti silou.
Nezabúdajme na to, že sme muzikanti a treba hlavne hra a tvori ... a nie vybíja sa nezmyselnou nenávisou ku ¾uïom s iným názorom.
Predator

Příspěvekod daredevil » pát zář 22, 2006 13:12

Cool :) konecne si si ich namontoval. vidim podla clanku ze to bola dobra kupa. presne kvoli tomu podladovaniu poskulujem po tej ESP viperke
---------------------------------------

STAVIAME NOVE STUDIO !!!!
daredevil

Příspěvekod rady » pát zář 22, 2006 16:04

ja by som osobne ibanezy rg-čky neradil k tenkým a výškovým - lipa má veľmi dobrý basový základ, tak ako všetky ľahšie a mäkkšie drevá, takže by som nevidel problém v osadení 81ky ku krku. ale pri napr. celojavorovej gitare (je ich pomenej) alebo na gitare z tvrdého jaseňa, ktoré sú skôr výškové, by som volil možno tú 85ku.
rady

Příspěvekod JanDV » pát zář 22, 2006 16:43

su zapnute tieto snimace niekedy aj naraz alebo hraje bud jeden alebo druhi, viem kus blba otazka ale rad by som to vedel!! Hej a hodili by sa do gitary Joe Satriani??
JanDV

Příspěvekod Predator » pát zář 22, 2006 17:33

Sú zapnuté tak ako ktorékoľvek iné, teda vedia fungova samostatne aj v kombinácii. Ale do gitary JS by sa asi nehodili, lebo tam treba vedie rozpína cievky humbuckerov, a tieto snímače fungujú len ako celok, nie sú tam vyvedené von jednotlivé cievky.
Nezabúdajme na to, že sme muzikanti a treba hlavne hra a tvori ... a nie vybíja sa nezmyselnou nenávisou ku ¾uïom s iným názorom.
Predator

Příspěvekod JanDV » pát zář 22, 2006 18:23

koli comu treba rozpinat cievky ... sak snimace vymenim a je to, ci ako?
JanDV

Příspěvekod Predator » pát zář 22, 2006 18:53

Gitary Ibanez JS majú rozpínateľné humbuckery. Rozpínanie sa rieši vyahovacími (push-pull) potenciometrami. Rozpínaním vlastne urobíš z humbuckera singel, lebo z neho odpojíš jednu cievku. Tým značne rozšíriš zvukové možnosti gitary, najmä v čistých a poloskreslených zvukoch.
Predator

Příspěvekod JanDV » pát zář 22, 2006 20:38

taze musim vymenit aj potenciometre a bude to ok
JanDV

Příspěvekod daredevil » pát zář 22, 2006 20:59

nebude lebo EMG snimace nemaju osobitne vyvedene cievky ako uz pisal predator. darmo budes mat prepinac ked nim nemas co prepinat
---------------------------------------

STAVIAME NOVE STUDIO !!!!
daredevil

Příspěvekod JanDV » pát zář 22, 2006 21:12

ja mam v mojej gite snimace ktore nie su oznacene vobec neviem co to je za znacka .. ako to zistim?
JanDV

Příspěvekod Drvic » sob zář 23, 2006 14:55

Na stranke vyrobcu tvojej gitary by mala byt uvedena znacka tych snimacov aj ich oznacenie. Ak tomu tak nie je, je to tzv. nonameshit.
Drvic

Příspěvekod jivo » sob zář 23, 2006 16:11

Predator píše:Veľmi dobrá recenzia. Páči sa mi na nej, že je veľmi slušne rozobraná pozitívna aj negatívna stránka použitia týchto snímačov. Ešte by som snáď pripísal, že ako každá aktívka má aj táto sada snahu "podrža" hráča aj pri menej silne zahraných tónoch (aktívka sa snaží pobra úplne všetko, čo sa na hmatníku deje) a tým mu uľahči čisté vyznenie rýchlych pasáží, keď sa môže viac sústredi na technickú hru samotnú a menej na to, ako z nástroja vydolova mohutný tón s dlhým sustainom.

Samozrejme, vždy je niečo za niečo a tak z tohto dôvodu daňou za zvýšenú citlivos nástroja na každý jemný detail hry je nutnos hra čisto, presne, bez škrtania a nedochytených tónov, lebo nástroj sa snaží pochyta všetko - aj tieto rušivé artefakty. Technické veci preto na gitaru osadenú EMG treba hra viac technicky a menej silovo.Pre skúsenejšieho hráča to ale problém nie je a vysoká citlivos mu prináša rozšírenie hrateľnosti gitary, nie jej obmedzenie.

Ja osobne dávam prednos takto reagujúcim gitarám pred tými, z ktorých je nutné tón a sustain vymláti silou.

jasne, mas pravdu, to som mohol este spomenut, tie snimace maju pomerne vysoku mieru kompresie, teda v podstate ako si pisal, podrzia hraca pri hrani rychlych pasazi a podobne a vyrovnavaju hlasitost jednotlivych tonov. samozrejme, clovek si musi davat pozor na to, co hra. a prave aj kvoli tejto vlastnosti sa EMG nehodia prilis na nejaky jemny vintage rock a pododbne styly, kde clovek potrebuje skor klasickejsi zvuk.

daredevil píše:Cool :) konecne si si ich namontoval. vidim podla clanku ze to bola dobra kupa. presne kvoli tomu podladovaniu poskulujem po tej ESP viperke

jasne, som spokojny. a mimochodom, ja som ti posielal este vtedy maila, ze ich uz mam v gitare. neprisiel ti? a ta ESP, to bola fakt velmi fajna gitarka a k tej sa tie EMG dost hodili.

rady píše:ja by som osobne ibanezy rg-čky neradil k tenkým a výškovým - lipa má veľmi dobrý basový základ, tak ako všetky ľahšie a mäkkšie drevá, takže by som nevidel problém v osadení 81ky ku krku. ale pri napr. celojavorovej gitare (je ich pomenej) alebo na gitare z tvrdého jaseňa, ktoré sú skôr výškové, by som volil možno tú 85ku.

je to vec nazoru. podla mna su to skor do stredov posadene gitary a tenke telo v kombinaci s tenkym krkom nedava prilis tucny zvuk, ale zas na druhej strane, pre metalistov je to vyhoda, pretoze ich zvuk je vdaka tomu velmi agresivny a lepsie sa presadi v kapele pri vysokom skresleni. preto EMG 81 nemusi byt zla volba ani pri tej kobylke, zalezi od zvuku konretneho nastroja a tiez od poziadaviek gitaristu. rozhodne to nie je problem ani nestandartne riesenie, skor 85 pri kobylke sa casto nevidi.

JanDV píše:ja mam v mojej gite snimace ktore nie su oznacene vobec neviem co to je za znacka .. ako to zistim?

v prvom rade by si mal napisat, aky mas presne typ gitary, to je dolezite. ak mas JS1000 alebo JS1200, tak ako tu uz bolo spomenute, mas na nej push/pull potenciometre, ktorymi mozes rozpinat cievky. pri namontovani EMG by si o tuto moznost prisiel, pretoze EMG maju vlastne potaky. jedine, ze by i namiesto 85 pouzil ku krku 89, ktora je rozpinatelna. otazkou vsak zostava, ci sa ti EMG do gitary hodia a tiez aku hras hudbu a ci su na to tieto snimace vhodne. ak chces ale nieco taketo zistovat, mozno by bolo vhodnejsie zalozit si novu temu v zmysle "ake snimace do xxx gitary?", kde xxx bude model tvojho nastroja :wink:
My gear rulez. Your gear sucks. :D
Les Paul + Marshall = ROCK !!!