otazka z akustiky

domáce štúdio, rady, tipy, riešenie problémov, softvér, hardvér

Moderátor: Moderators

otazka z akustiky

Příspěvekod JurgenFaust » úte lis 20, 2012 21:49

nazdar, jakozto nadsenec ale stale amater v akustike ziadam o vysvetlenie jednej otazky od nejakeho skusenejsieho jedinca... zacal som citat moju novu knizku o akustike, hned na uvod som sa oboznamil s jednym vzorcom na vypocet vlnovej dlzky a hned som aj s citanim skoncil, vysvetlim na priklade preco...

nachadzame sa v dokonale vytlmenej miestnosti, sedim cca pol metra pred reprakmi, z ktorych necham hrat nejaku basovu frekvenciu povedzme 100Hz... podla toho vzorca som si vypocital ze vlnova dlzka jedneho kmitu tejto frekvencie je 3,4 metra, to znamena ze jeden cely kmit vznikne dobré 3 metre za mnou... co to znamena pre moje uši? budem ju pocut nejak skreslene alebo slabsie alebo vobec alebo jak krucinal???

sory ked sa pytam kravinu a diky za odpovede:D:D
JurgenFaust

Příspěvekod Strapec4211 » úte lis 20, 2012 22:50

Otazka je v akej vyske je dany reprak. Ano vysledok je cca spravny a z toho dovodu sa basove bedne umiestnuju logicky dole pod podium. Pokial neozvucujes v mrtvej komore, tak v zasade je to skoro jedno a danu frekvenciu pocut budes. Kedze je to uvod do problematiky, tak citaj hlavne dalej, pochopis niektore veci neskor.
Strapec4211

Příspěvekod filozof2 » stř lis 21, 2012 10:28

neviem co pan jurgen mysli tym ze: "...to znamena ze jeden cely kmit vznikne dobré 3 metre za mnou..." ??????? Nemyslim si ze kmit vznikne 3 metre za tebou lebo prvotny kmit vznika v repraku a VIACMENEJ smerovo (v zavislosti od frekvencie) sa siri okolim a je pocutelny VIACMENEJ vsade. Vypocet vlnovej dlzky sa robi preto aby sme vedeli ktore frekvencie budu nachylne pri urcitej vzdialenosti odrazovych ploch zosilovat same seba. A preco zosiluju same seba sa urcite pan jurgen dozvie v danej knihe ak ju precita celu a poriadne. (aby zistil ze jednoduche vzorce su pre realitu pouzitelne len orientacne)
filozof2

Příspěvekod JurgenFaust » stř lis 21, 2012 16:17

ok dakujem za odpovede
JurgenFaust

Zpět na Home Recording