Zhotovenie domaceho studia

domáce štúdio, rady, tipy, riešenie problémov, softvér, hardvér

Moderátor: Moderators

Zhotovenie domaceho studia

Příspěvekod Nox47 » ned srp 19, 2012 18:11

Ahojte, chceli by sme si s kapelkou poriadit take provizorne domace studio tak ak by ste nam mohli poradit co vsetko nato potrebujeme aby sme si nahrali vsetko co treba.

Kamarat nam poradil takuto zvukovku http://www.notape.net/product/show_product/23002776 pripadne ak by ste mohli hodit link ak nie je dostatocne kvalitna a este link na nejaku kvalitnu s viacerymi vstupmi

Dalej nam odporucil aj takyto kondenzaztorovy mikrak http://www.proaudio.sk/mikrofony/konden ... on---6562/ ale rai by sme boli ak by ste nam hodili aj link na nejaky kvalitnejsi ak tak do cca 200-300e

A v poslednej rade co sa tyka tak z poloviny aj tejto temy, chceme este do kapely zapojit klavesy a cez tie aj nahravat veci do kompu tak ak by ste mohli odporucit nejake kvalitnejsie za rozumnu cenu, ktore by sme mohli vyuzivat aj na koncertoch.

Este ak treba dodat komp mame dostatocny na taketo nahravanie, potrebujeme len veci okolo toho.

Za odpovede vopred Dakujem.
Nox47

Příspěvekod Strapec4211 » ned srp 19, 2012 19:20

1. Co je to "nahranie vsetkeho co treba"?
2. Nepises kolko tych vstupov potrebujes a akych. Zvukovka moze, ale nemusi byt dostatocna - zavisi od dalsich parametrov
3. mikrofon je smejd
4. Klavesy - ake? naco? co maju splnat? pretoze "kvalitne" klavesy mozu byt za 1000€, mozu byt za 300 a mozu byt aj za 3500€. Zavisi o com konkretne sa ideme bavit

5. Fraza, ktora sa tu donekonecna omiela a donekonecna ignoruje: Omnoho dolezitejsie ako HW su skusenosti s nahravanim

Kazdopadne, ked napises viac, bude aj lahsie ti poradit
Strapec4211

Příspěvekod filozof2 » ned srp 19, 2012 19:34

Ak to ma byt provizorne tak ak kupite Yamahu MOX 6 zabijete 2 muchy jednou ranou. Klavesy plus AD prevodnik v jednom. K tomu uz len preamp a "aspon" priemerny kondenzatorovy mikrofon. Knokretny model treba vybrat podla farby nahravaneho hlasu. V serioznej predajni sa daju vyskusat aspon 3-4 rozne typy.
filozof2

Příspěvekod Nox47 » pon srp 20, 2012 18:40

Strapec4211 píše:1. Co je to "nahranie vsetkeho co treba"?
2. Nepises kolko tych vstupov potrebujes a akych. Zvukovka moze, ale nemusi byt dostatocna - zavisi od dalsich parametrov
3. mikrofon je smejd
4. Klavesy - ake? naco? co maju splnat? pretoze "kvalitne" klavesy mozu byt za 1000€, mozu byt za 300 a mozu byt aj za 3500€. Zavisi o com konkretne sa ideme bavit

5. Fraza, ktora sa tu donekonecna omiela a donekonecna ignoruje: Omnoho dolezitejsie ako HW su skusenosti s nahravanim

Kazdopadne, ked napises viac, bude aj lahsie ti poradit

1. Mal som na mysli basu, gitary, bicie, spev a klavesy

2. Vstupov 'asi' kedze neviem v tychto veciach chodit tak 1 na gitary a basu, dalsi na spev, klavesy a potom na komplet bicie (kopak, rytmicak, cinely, prechody)

3. Ked mikrofon je smejd, tak by si aspon mohol napisat aky by bol vhodny

4. Nakolko v klavesoch som zaciatocnik tak neviem ake, ale aby sa cez ne dal nahravat kvalitne zvuk do PC a boli by vhodne aj na live vystupenia.
Predstavu mam taku aby mali nejake piano, huslove efekty a v cenovej relacii tak cca 500e. Ak aj zopar stovak na vyse bude treba tak radsej ochotne zainvestujem aby som za cas nemusel kupovat dalsie. Ak poznas kapelku Enter Shikari, tak nieco na taky styl... oni pouzivaju microKORG tak uz som aj uvazoval o kupe. Co na ne hovoris?

5. Nepytal by som sa co treba na zaciatok keby som nejake skusenosti s nahravanim mal, tak som to bral za nepodstatnu informaciu. Ale nahravali sme s kapelou singel a EP ak si mal toto na mysli, no upravu mix/master a celkovo upravu v PC za nas robilo studio. My sme len hovorili co tam vsetko chceme
Nox47

Příspěvekod Nox47 » pon srp 20, 2012 23:01

filozof2 píše:Ak to ma byt provizorne tak ak kupite Yamahu MOX 6 zabijete 2 muchy jednou ranou. Klavesy plus AD prevodnik v jednom. K tomu uz len preamp a "aspon" priemerny kondenzatorovy mikrofon. Knokretny model treba vybrat podla farby nahravaneho hlasu. V serioznej predajni sa daju vyskusat aspon 3-4 rozne typy.

vdaka za tip. mas skusenosti stymi klavesami? su vhodne na koncerty aj na nahravania a pod.?
Nox47

Příspěvekod Strapec4211 » úte srp 21, 2012 09:23

V prvom rade som tymi skusenostami chcel naznacit, ze kvalitny HW na zaciatok nedocenis ak nahravat nevies - to ale nie je myslene ako urazka, ale ako holy fakt. (Keby som nechcel poradit, tak ani nic nepisem)
Dalej v akej cenovej relacii sa celkovo pohybujeme?
No a teraz postupne - kedze to, na co sa pytas je siroke spektrum.

1. Zvukovka, ktora pojme bicice v slusnom - pouzitelnom rozlozeni by bolo potrebne aspon 4-5 vstupov (kopak,rytmicak+,2 overhead a nejaky ten prechod) a viac. Zavisi ake bicie mate (akusticke/ elektricke ) a osobne by som to riesil cez midi+vst - tzn nenahravat bicie "klasicky".
Prva vyhoda je, ze netreba kupovat zvukovku s velkym poctom vstupov a radsej za tu sumu kupit lepsi prevodnik. Druha, ze amaterske nahratie bicich je jedna z najkomplikovanejsich veci a ak nemate poriesenu akustiku tak vysledok nebude stat za vela a riadne sa clovek natrapi.

2. Mikrofon - velkomembranovy kondenzatorovy - cize potreba aby prevodnik mal fantomove napajanie, alebo pouzit predzosilnovac ako pise filozof. Lenze kvalitny preamp taktiez stoji prachy a ja osobne by som nevolil prevodnik v klavesoch - ale je to taktiez jedna z moznosti a nehovorim ze horsia. V tomto pripade by to mozno bola aj lepsia varianta.
Aby som sa vratil k mikrofonu - AKG, Shure (vyhnut sa PG rade), Rode a priklady: AKG C 2000 B, AKG P 420 PERCEPTION, AKG C 214, Rode NT 2A - to su priklady po ktorych treba pozerat a zavisi od charakteristiky hlasu. Ale slusna kvalita sa da dosiahnut s M-audio Nova.
Pri praci s mikrofonom prave zavisia skusenosti, cize z kvalitnejsieho nemusi vyliezt nutne aj lepsi zvuk.
Dalsia vec, ze je logicke, ze ak by ste chceli nahravat bicie, potrebujete aj slusnu sadu mikrofonov na bicie - ktore byt nemusia ak sa nebudu bicie nahravat tak, ako spominam vyssie

3. Mickrokorg je mimo oblast mojho zaujmu, ale filozof dobre radi MOX. Hoci ak si zaciatocnik, tak je zbytocne tu rozoberat dalsie aspekty. Ak budu vyhovovat tie zvuky co si popisal, tak toto je najlepsia volba.

Zhrnutie - zvazit si priority, ktorym smerom by ste chceli ist/ resp kolko ste ochotni do toho investovat a podla toho to budeme smerovat.
1. moznost - klasicke nahravanie - sada mikrofonov na bicie, spev, viacvstupova zvukovka, klavesy
2. moznost - nahratie bicich cez midi -
2a. zvukovka, mikrofon na spev a klavesy
2b. pouzitie prevodniku v klavesoch yamahy MOX, preamp, mikrofon.
Strapec4211

Příspěvekod filozof2 » úte srp 21, 2012 14:46

Mox6 som radil v podstate preto lebo autor temy chcel dobry synth. (MOX6 nema do 1000eur konkurenciu) To ze mox6 obsahuje aj AD prevodnik na priame nahravanie do PC je pre autora temy dobry bonus pre zaciatocnika ktory chce zacat s nahravanim a takto usetri aspon peniaze za zvukovku. Ak pri tom nachyta nejake skusenosti a 2 vstupy sa ukazu ako nedostatocne tak potom si moze kupit zvukovu kartu podla vlastnej chuti a vlastnych potrieb (ktore odhali nahravanim na mox) Ak chcete usetrit aj na klavese aj na zvukovke aj na preampe tak si kupte Roland SD50, ten sice zvukove kvality mox ani zdaleka nedosahuje (a nema klaviaturu) ale ma v sebe predzosilnovac ,cez 1000 zvukov a stoji pod 350 eur takze s nahravanim so stastim zacnes pod 500 eur ak je rozpocet "natesno"
filozof2

Příspěvekod Nox47 » stř srp 22, 2012 23:45

Strapec4211 píše:V prvom rade som tymi skusenostami chcel naznacit, ze kvalitny HW na zaciatok nedocenis ak nahravat nevies - to ale nie je myslene ako urazka, ale ako holy fakt. (Keby som nechcel poradit, tak ani nic nepisem)
Dalej v akej cenovej relacii sa celkovo pohybujeme?
No a teraz postupne - kedze to, na co sa pytas je siroke spektrum.

1. Zvukovka, ktora pojme bicice v slusnom - pouzitelnom rozlozeni by bolo potrebne aspon 4-5 vstupov (kopak,rytmicak+,2 overhead a nejaky ten prechod) a viac. Zavisi ake bicie mate (akusticke/ elektricke ) a osobne by som to riesil cez midi+vst - tzn nenahravat bicie "klasicky".
Prva vyhoda je, ze netreba kupovat zvukovku s velkym poctom vstupov a radsej za tu sumu kupit lepsi prevodnik. Druha, ze amaterske nahratie bicich je jedna z najkomplikovanejsich veci a ak nemate poriesenu akustiku tak vysledok nebude stat za vela a riadne sa clovek natrapi.

2. Mikrofon - velkomembranovy kondenzatorovy - cize potreba aby prevodnik mal fantomove napajanie, alebo pouzit predzosilnovac ako pise filozof. Lenze kvalitny preamp taktiez stoji prachy a ja osobne by som nevolil prevodnik v klavesoch - ale je to taktiez jedna z moznosti a nehovorim ze horsia. V tomto pripade by to mozno bola aj lepsia varianta.
Aby som sa vratil k mikrofonu - AKG, Shure (vyhnut sa PG rade), Rode a priklady: AKG C 2000 B, AKG P 420 PERCEPTION, AKG C 214, Rode NT 2A - to su priklady po ktorych treba pozerat a zavisi od charakteristiky hlasu. Ale slusna kvalita sa da dosiahnut s M-audio Nova.
Pri praci s mikrofonom prave zavisia skusenosti, cize z kvalitnejsieho nemusi vyliezt nutne aj lepsi zvuk.
Dalsia vec, ze je logicke, ze ak by ste chceli nahravat bicie, potrebujete aj slusnu sadu mikrofonov na bicie - ktore byt nemusia ak sa nebudu bicie nahravat tak, ako spominam vyssie

3. Mickrokorg je mimo oblast mojho zaujmu, ale filozof dobre radi MOX. Hoci ak si zaciatocnik, tak je zbytocne tu rozoberat dalsie aspekty. Ak budu vyhovovat tie zvuky co si popisal, tak toto je najlepsia volba.

Zhrnutie - zvazit si priority, ktorym smerom by ste chceli ist/ resp kolko ste ochotni do toho investovat a podla toho to budeme smerovat.
1. moznost - klasicke nahravanie - sada mikrofonov na bicie, spev, viacvstupova zvukovka, klavesy
2. moznost - nahratie bicich cez midi -
2a. zvukovka, mikrofon na spev a klavesy
2b. pouzitie prevodniku v klavesoch yamahy MOX, preamp, mikrofon.

1.bicie mame akusticke, ale bavili sme sa s chalanmi na zaklade tvojej rady, ze by sme ich nasamplovali v PC. Ten prevodnik je vlastne zvukovka? Aku by si teda poradil? Aby mal aj to fantomove napajanie a vsetko naporiadok co treba pre nahravanie spevu a gitar. Cenu nemame presne vyhradenu, hlavne aby to bolo kvalitne pre nahravanie, chceme si spravit take hrube kostry songov kym pojdeme do studia a nahrame to s profi zvukom. Tak nieco na taky sposob... cena neviem do 300, 400e? ak sa da aj za menej tak budeme len radi. Zas ale ak to ma byt uz kvalitnejsie tak si radsej zaplatime viac. Tak skus nam prosim hodit nejaky link, co by bolo nato vhodne. Vopred Dakujeme.

2. Tie bicie budeme teda samplovat v kompe akurat na ten spev by sme chceli daco... treba to osobne odskusat? lebo ak by to pomohlo mozes najst na www.bandzone.cz/comix nase nahravky z EP a podla spevu (ak sa to takymto sposobom z tvojej strany da) ze by si nam poradil aky mikrak nam treba.

3. Ostaneme pri MOX. Sme pevne rozhodnuti pre tuto volbu klavesov. Dakujeme za pomoc pri vybere.

Cize tie bicie cez midi a nakolko sme lamy co sa tyka tohto nahravania tak by sme ostali pri moznosti 2a... ale len tak pre info ten preamp mikrofon je drahsi ako tie co si nam radil?

Este raz vdaka za trpezlivost a rady. Moc si toho vazime.
Nox47

Příspěvekod filozof2 » čtv srp 23, 2012 13:24

Ak si to zhrnieme ostava este jedna vec ktora rozhodne aku zvukovu kartu a mikrofon potrebujete a to je postup prace (workflow). Zakladny rozdiel je ci budete nahravat do midi zakladu(bicie+klavesove party), postupne po jednej stope,(najprv samu basu potom gitary a samostatne spev) alebo chcete nahravat vsetko spolu naraz?
filozof2

Příspěvekod Nox47 » čtv srp 23, 2012 23:51

nahravat budeme do midi zakladu a postupne po jednej stope potom gitary a samostatne spev. aku zvukovku a mikrak by si teda na to odporucil?
Nox47

Příspěvekod filozof2 » pát srp 24, 2012 07:25

V tomto pripade sa da dost usetrit napriklad mikrofonom AKG P 120 USB Perception. Ten ma prevodnik v sebe zabudovany (ako MOX) takze stale zvukovu kartu nepotrebujes, lebo gitary mozes priamo zapojit do AD prevodnika MOX. Video "ako na to" je tusim aj tu na strankach muzikera priamo pri MOX. Ak nie tak na yamahasynth.com urcite :-) Odporucam hned pri mikrofone aj pri mox pouzit maximalne rozlisenie pri nahravani 24bit/44.1kHz a konverziu na CD format robit az nakoniec po exporte s cubase. Mikrofon stoji cca 150 eur a pre zaciatocnikov na demo je dostacujuci. Ak by ste mali pocit ze chcete za gear utratit viac, mali by ste najprv zistit ci sa vam to oplati. Toto je najlacnejsia cesta bez velkej obety na kvalite. A za druhe: ak s tymto vybavenim dokazes vyrobit aspon poloprofesionalnu nahravku (da sa to) tak potom neskor na lepsom a DRAHSOM vybaveni budes robit nahravky este lepsie. (podla porekadla: na dobre sa lahko zvyka)
filozof2

Příspěvekod filozof2 » pát srp 24, 2012 07:38

P.S: ak budete mat pocit ze vase nahravky nie su dostatocne dobre a nepodobaju sa na to co si cakal tak namiesto investicie do draheho mikrofona zapojeneho do drahej zvukovky, investujte radsej do samovzdelavania o nahravani. To kvalitu nahravky zdvihne viac ako drahy mikrofon.
filozof2

Příspěvekod Nox47 » sob zář 01, 2012 00:05

filozof2 píše:P.S: ak budete mat pocit ze vase nahravky nie su dostatocne dobre a nepodobaju sa na to co si cakal tak namiesto investicie do draheho mikrofona zapojeneho do drahej zvukovky, investujte radsej do samovzdelavania o nahravani. To kvalitu nahravky zdvihne viac ako drahy mikrofon.

to je kus pravdy, diki moc za pomoc ;)
Nox47

Zpět na Home Recording